Kılıçdaroğlu’ndan Net Sarıgül Cevabı

Sarıgül’e “Gel kardeşim” mesajı veren Kılıçdaroğlu, Gülen cemaati-iktidar gerilimi sorusunu da yanıtladı: ‘Cemaatin iş dünyasının gücünü kıracağım derseniz Türkiye zarar görür.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, VATAN Ankara Temsilcisi Murat Çelik ve CHP Muhabiri Kıvanç El’in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

– Mustafa Sarıgül hep gündemde. Seçim şarkısı da yapmış… CHP’ye geliyor mu?

Ne güzel… Zaman gösterecek, parti üyesi olması lazım.

– Hiç temas yok mu?

Pek çok arkadaşımızı tanıyor. Dışarıda olan birisi değil.

– CHP’ye gelecek havası var.

Koşullar olgunlaşır. Bir takvim yok. PM onayıyla dönecek. İhraç edildiği için partiye kabulu benim onayımla olmuyor. Şu anda olmayan şeye yorum yapılmaz.

– Başvurursa?

Kamuoyu yoklamalarına bakılacak.

– Sarıgül ‘İstanbul’da kazanacağım, sonra genel başkan olacağım’ diyormuş. Siz de bunun için ihtiyatlı duruyormuşsunuz şeklinde yorumlar var.

Öyle bir şey söz konusu değil.

– “Genel başkanlık hedef” dese bile yolunu keseyim der misiniz?

Hayır.

– Sarıgül geliyorum derse…

Gelirse mutlu olurum onur duyarım. Sosyal demokratlar 30 yıllık siyasette bölündükleri için kaybettiler. Ankara’yı, İstanbul’u böyle kaybettiler. Bölünme faturasını halk çekiyor, bizim küçük kaprislerimiz yüzünden. Bölünme lüksümüz yok. Birleşerek güçlü oluruz.

– Bu ‘Gel kardeşim’ mesajı mı?

Başka ne mesajı olabilir. Sarıgül ‘2 bin kişi ile gelirim’ dedi. Ben de dedim ki ‘5 bin ile 10 bin ile gel.’

– “İlçe belediyelerini ben belirlerim” dediği iddia ediliyor

Yok öyle bir şey aslında. Bakın siz bütünleşmenin yolunun pazarlıklardan geçirirseniz bütünleşme olmaz. Önyargı yıkmamız lazım. Ben geleceğim A olmazsa gelmem, B olmazsa ben gelmem anlayışı eski sol hastalıklardır. Bu hastalıklardan partiyi kurtarmak için çaba harcıyorum. Bu hastalık varken büyüyemezsiniz. Kişiye endeksli politika olmaz. Düşünce hedefimiz var, çağdaş uygarlık. Koltuk hesabı yapmadan yolumuza bakmalıyız. İddialı olmalıyız.

CHP lideri 9 Eylül’de kutlanacak CHP’nin 90. yılına ilişkin hazırlanan logoyu ilk kez VATAN ile paylaştı. Logodaki çınarın yaprakları gökkuşağı renklerinden oluşuyor. Sosyalist Enternasyo-nal’in amblemi de logoda yer alıyor.

– Gülen cemaati ile hükümet arasında bir gerginlik var deniliyor. Bu konuda bilginiz var mı?

Gerginliği dışarıdan izliyoruz gazeteciler gibi. Gerginliğin kaynağını da bilmiyoruz, neden böyle bir gerginliğe yol açıldı onu da bilmiyoruz. Birisi bir iktidar, birisi hizmet denilen bir taraf. Hizmet grubunun eğitim alanında, başka alanlarda ciddi bir yapılanması var. Türkiye’nin bildiği bir gerçek. Bu yapılanmadan hükümet rahatsız anlaşılan, dershaneleri kapatacağız dediler. Neden rahatsızlar onu bilmiyoruz.

– Sizce rahatsız olunmalı mı?

Bilmiyoruz. Yani bizim bilmediğimiz bazı gelişmeler var herhalde.

– CHP’nin bakışı nedir Gülen cemaatine. Eskiden rejimi dinamitleyen örgütlenme denildi, Ecevit daha sıcak baktı…

İlke olarak herkesin inancına saygılıyız. İnancını yerine getirirken de saygılıyız. Hassas nokta şu; inancın siyasi alana taşınmaması… Taşınmadığı sürece de sıkıntı sorun yok zaten. Eğitim faaliyeti zaten devlet gözetiminde, dershanaler, kurslar çerçevesini bakanlık belirliyor, devlet denetiminde.

– Türkiye bu çatışmadan zarar görür mü?

Çatışmanın boyutuna bağlı eğer siz Gülen cemaatinin iş dünyasının gücünü kıracağım derseniz Türkiye bundan zarar görür. Karşılıklı atışma olacaksa Türkiye zarar görmez.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar