Gazeteci Cüneyt Ünal serbest

3 aydır Suriye’de tutulan gazeteciler Cüneyt Ünal ve Başar Fehmi Kadumi’yi almak için gazeteci örgütleriyle Suriye’ye giden CHP heyetinden Hasan Akgöl, ‘Gazeteci Cüneyt Ünal şu anda yanımızda’ açıklamasını yaptı. Cüneyt Ünal da yaptığı açıklamada ‘iyiyim ve çok mutluyum’ dedi.

CHP Hatay milletvekilleri Refik Eryılmaz, Mevlüt Dudu, Hasan Akgöl ve Ankara Milletvekili Levent Gök, Lazkiye’de çeşitli temaslarda bulunduktan sonra dün Şam’a gitti.

CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, Suriyenin alı koyduğu gazeteci Cüneyt Ünal’ın yanlarında oldugunu belirterek, “Yaklaşık yarım saat sonra Cüneyt Ünal ile birlikte Şam’da basının karşısına çıkacağız. Suriye’de tutuklu bulunan gazeteci Cüneyt Ünal’ı teslim aldık. Cüneyt’in sağlık sorunu bulunmuyor. Gün içerisinde Lazkiye’ye, oradan da Türkiye’ye gelmeyi planlıyoruz” dedi. Akgöl, şunları kaydetti:

“Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve diğer yetkililerle görüşmelerimiz sürüyor. Filistinli Bashar Fehmi Kadumi’yi de Türkiye’ye getirmek istiyoruz. Ancak Kadumi’nin yaşayıp yaşamadığı bilmiyoruz. Suriyeli yetkililer araştırıyor. Eğer Kadumi de ellerindeyse bize teslim edecekler. Suriye’de tutuklu bulunan gazeteci Cüneyt Ünal’ı teslim aldık. Cüneyt’in sağlık sorunu bulunmuyor. Gün içerisinde Lazkiye’ye, oradan da Türkiye’ye gelmeyi planlıyoruz.” Gazeteci Cüneyt Ünal’da, telefonda “Şu an milletvekillerimizin yanındayım. İyiyim ve çok mutluyum” diye konuştu.

Daha sonra CHP heyietiyle birlikte basının karşısına çıkan Ünal, “3 gün önce Şam’a getirildim. Hala şoktayım, çok mutluyum. 87 gün boyunca patates ve ekmek yedim. 87 gün Halep’te bir hapishanede kaldım. Herhangi bir şiddete uğramadım” dedi.

Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu da gelişmeleri yakından izlediği belirtilerek; “Cüneyt Ünal’a şimdiden Türkiye’ye hoş geldiniz diyorum. Annesi, babası, yakınları meslektaşları gibi, bizler de onu ülkesinde görmekten memnun olacağız. Milletvekillerimiz ile Suriye’ye giden heyetteki arkadaşlarımızı kutluyorum. Nerede olursa olsun, basının ve basın mensuplarının özgürlüğünden yanayız. Gazeteciyi tutsak etmek çağımızın en büyük ayıplarından biridir. Milletvekili arkadaşlarımız Gazeteci Cüneyt Ünal’ın tutsaklığını sona erdirmişler, teslim almışlar. Kendilerini kutluyor, Cüneyt Ünal’a geçmiş olsun diyor, ailesinin mutluluğunu paylaşıyorum.” dedi.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar