“Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi” Sona Erdi

Marmara Belediyeler Birliği tarafından 2. kez düzenlenen “ WICS- Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi”nin ikinci oturumu, İstanbul Conrad Hotel’de düzenlenen bir programla gerçekleşti. Zirveye katılan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, “Akıllı Belediyecilikte İletişim” hizmetlerini anlattı.

Marmara Belediyeler Birliği tarafından 2. kez düzenlenen “WICS-Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi”, iki gün boyunca toplam 25 oturum şeklinde gerçekleşti. Kamu, kurum ve kuruluşları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri dünyadaki ve Türkiye’deki akıllı şehirlerin gündemini, sunacakları bildiriler eşliğinde tartışıldı. İkinci oturumu İstanbul Conrad Hotel’de gerçekleşen zirveye, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ın yanı sıra, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, İzmir Söke Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi, STK’lar ve özel kuruluşların temsilcileri katıldı.

BAŞKAN HASAN CAN, “GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ BİRÇOK HİZMETİN BAŞARILI OLMASININ ARKASINDA, ÜMRANİYELİ VATANDAŞLARIMIZLA HER AN İLETİŞİM HALİNDE OLMAMIZ YATIYOR”

En kaliteli ve en hızlı hizmet felsefesi ile vatandaşların memnuniyetine öncelik verdiklerine değinen Başkan Hasan Can, vatandaşların sorunlarını dinleyebilmek, hizmet kalitesi ile birlikte memnuniyeti de artırabilmek için gerçekleştirdiği “Çözüm Merkezi Projesi” kapsamında; Çözüm Merkezi, Çözüm Ofisleri ve İletişim Noktaları uygulamaları ile vatandaşların istek, şikayet ve görüşleri, başlatmış olduğu 24 saat çalışma esası ile (7/24) değerlendirdiklerini söyledi. Başkan Hasan Can, “Gerçekleştirdiğimiz birçok hizmetin başarılı olmasının arkasında, Ümraniyeli vatandaşlarımızla her an iletişim halinde olmamız yatıyor. Vatandaşlarımız bize birçok vesile ile ulaşabiliyor, görüş ve eleştirilerini bizimle paylaşabiliyor. Çözüm Ofisleri ile halkımızın şikâyet, talep ve önerilerini alarak, en kısa sürede gerekli birimlerimize ulaştırıyor ve çözüm yolunu buluyoruz. Yine ilçemizin 15 ayrı noktasına kurduğumuz Taff-Pone uygulaması ile vatandaşlarımız ahize kaldırır kaldırmaz, Çağrı Merkezimizdeki görevli arkadaşımızla konuşma imkânı buluyor ve dilek, şikâyet ya da önerilerini paylaşabiliyor. Ayrıca Belediyemizin internet sitesinden de vatandaşlar e-postaları ile bizlere ulaşma imkânı bulabiliyor. Artık çağımızın gerektirdiği sosyal medyadan da vatandaşlarımız bizimle iletişime geçiyor ve sorunları kısa zamanda çözüme ulaşıyor.”dedi.

minidsc4449_20131128181826

minidsc4387_20131128181649

minidsc4419_20131128181730

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar