Başkan Altınok Öz Gölpazarlılar Derneği’ne ziyaret

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Kartal’da faaliyet gösteren derneklere ziyaretlerini sürdürüyor.
Başkan Altınok Öz, Gölpazarlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ni (GÖLDER)ziyaret etti. Dernek Başkanı Seyfi Bilir ve üyeler tarafından ilgiyle karşılanan Başkan Öz, derneklerin sosyal yaşamdaki öneminden ve projelerinden bahsetti.

“Kapadokya Kartal Hotel Sadece Turistik Bir Tesis Değil”

Dünyanın ve Türkiye’nin gözde merkezlerinden, her yıl binlerce turistin akın ettiği Kapadokya’da Kartal Hotel’i hizmete açtıklarını belirten Başkan Altınok Öz, Kapadokya Kartal Hotel’in iki bölge arasında bir kültür köprüsü oluşturduğunu, bu bağlamda Kartallı vatandaşlar için önemli bir hizmet, Kartal için ise kaynak olduğuna dikkat çekti. Kapadokya Kartal Hotel’in sadece turistik bir tesis olmadığını vurgulayan Başkan Öz, “ Bu bölge Hristiyanlığın dünyaya yayılma merkeziydi. Kan dökülmeden İslamlaştı ve Türkleşti. Bunu sağlayan, Hacı Bektaş-ı Veli’dir, Şeyh Edebali’dir, Yunus Emre’dir, Ahi Evran’dır, Balım Sultan’dır, Mevlana’dır. Hasan Dağı ile Erciyes arasında kalan Kapadokya’nın kültürünü tanımayan, ülkenin tarihine doğru teşhis koyamaz. Ülkenin geleceğini görmede doğru yöntem şansına sahip olamaz. Tesis, sadece turistik bir tesis değildir. Ezoterik felsefenin temelinin, yerli hemşerilerimizce bilinmesi, algılanması, tanıtılması, her şeyden önemlisi içselleştirilmesi gerekmektedir. Bu düşünceyle Kapadokya Kartal Hotel’i halkımızın hizmetine açtık. Düzenlediğimiz kültür gezileri ile Kartallıları otelimizde ağırlayarak bölgeyi ve o kültürü tanımalarını sağlıyoruz. Kültür gezilerimiz elbette Kapadokya ile sınırlı değil. Hacı Bektaş, Konya, Edirne ve Çanakkale’ye de geziler düzenleyerek Kartal halkının, değişik kültürlerle buluşmasını, yeni yerler görmesine olanak tanıyoruz. Bu hizmet, bizi de halkımızı da mutlu ediyor.” diye konuştu.

Büyükada’da hizmete açtıkları Sosyal Tesisin, Kartallılara, bir vapurla plaja gidebilme ve konaklama imkanı sunduğunu söyleyen Başkan Altınok Öz, “Büyükada Tesisimiz, açıldığı günden bu yana halktan yoğun ilgi ve talep gördü. Kartallıları denizle buluşturan Büyükada Sosyal Tesisimizden bugüne dek 62 bin Kartallı yararlandı. Bu sayı, önümüzdeki yaz daha da artacak” dedi.

“Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu ile Kartal’ı Dünya Arenasına Taşıdık”

Başkan Altınok Öz, Kartal’ı, sanatsal ve kültürel çalışmalarla uluslararası bir platforma taşımak amacıyla 3 yıldır Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu düzenlediklerini belirterek, “Geleneksel hale getirdiğimiz Uluslararası Taş Heykel Sempozyumumuzla Kartal, yerel ve uluslararası ünlü heykeltıraşların çalışma, eserlerini dünya ile paylaşma alanı haline geldi. Taş Heykel Sempozyumumuzla Kartal’ın bilinirliği, değeri, saygınlığı, uluslararası toplumda ve sanat çevrelerinde artarken diğer yandan Türkiye’nin ve Dünya’nın dört bir tarafından gelen misafirlerimiz, sergilenen heykellerimizi görmek için seyahat rotalarına Kartal’ı da ekliyor. Ayrıca Kartallı gençler, çocuklar ve amatör sanatçılar, profesyonel heykeltıraşların çalışmalarını 1 ay boyunca yerinde yani sokakta inceleme, bu sanatı tanıma ve kendilerini geliştirme fırsatı buluyorlar.” dedi.

Başkan Altınok Öz’ün konuşmasının ardından söz alan GÖLDER Başkanı Seyfi Bilir de “Başkanımız Altınok Öz’e, bugüne dek bize verdiği destekten ve ziyaretinden dolayı teşekkür ediyoruz. Yeni dönemde de çalışmalarında başarılar diliyoruz.” dedi.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar