Süleyman Şah Türbesi’nde Türk Bayrağı indirildi

Türkiye’nin yurt dışındaki tek toprak parçası olan Süleyman Şah Türbesi’nin çevresinde Irak Şam İslam Devleti güçleri ile PKK destekli PYD’nin silahlı kanadı YPG güçleri arasında çatışma başladı. PYD Suriye’nin Kuzey’inde bulunan Resulayn ve Aynarap İlçeleri ile Suriye’deki en yoğun Kürt nüfusun olduğu Kobani arasındaki bağlantı noktası olan “Karakozak Köprüsü’nde” kontrolü sağlamak istiyor. Fırat nehri üzerinde önemli bir geçiş noktası olan Karakozak Köprüsü’nü IŞİD, bin kişilik bir kuvvetle savunuyor.

“TÜRKMENLER ÇEKİLDİ”

Süleyman Şah Türbesine yönelik IŞİD’in saldırısına karşı, Türkiye’nin olası bir operasyonuna karadan destek vermek için bölgede bekleyen Türkmenler, Irak Şam İslam Devleti ve PYD arasında çıkan çatışmaların ardından bölgeden çekildi. Özgür Suriye Ordusuna bağlı 150 kişilik, El Kerame birliği, türbenin 6 kilometre kuzeyine çekildi.

IŞİD ile girdikleri çatışmalarda 80 askerini kaybettiğini belirten Türkmen Komutan Zekeriya Karslı, “Türbeye olası bir saldırıya karşılık vermek için bölgede bekliyorduk. Dün İŞİD ve PYD arasında çatışmalar çıkması ile bölgeden çekilmek zorunda kaldık. Türbe için yeni tehlike PKK destekli PYD. Türbe şuanda tamamen savunmasız durumda, türbe içerisinde 20 askerimiz var sürekli bağlantı içerisindeyiz” dedi.

Türbedeki Türk Bayrağının 10 gündür indirildiğini iddia eden Karslı, İŞİD ve PYD karşısın da Türbeyi savunacak silahlı güce sahip olmadıklarını söyledi.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar