AKP Kartal seçimlerine tekrar itiraz etti

Yanlış duymadınız, evet AKP Kartal seçimlerine yeniden itiraz etti. Bu sefer adres YSK. Ancak şimdilik kimsenin oylarına sahip çıkmak için Bülent Ecevit’de toplanmasına gerek yok. YSK’nın itirazı ret etmesi ihtimali neredeyse yüzde yüz durumda.

Geçtiğimiz günlerde AKP Kartal’da ilçe seçim kuruluna itiraz etmiş, 10 binden fazla CHP’li oylarına sahip çıkmak için Bülent Ecevit önünde toplanmıştı. 1.kurulu oyları yeniden sayılmasına sınırlı evet derken CHP’ye 400 oy daha eklenmesine karar verilmiş, 2.kurul ise AKP’nin itirazını ret etmişti. Daha sonra AKP’nin il seçim kurulundan yeniden sayma kararı aldırması hakimlerin değiştirildiği iddiası ile şaibeli duruma düşmüş fakat YSK son noktayı koyarak AKP’nin il seçim kurulundan aldırdığı hukuksuz kararı iptal etmişti.

YENİDEN RET EDİLECEKLER

AKP bu sefer son noktayı koyan YSK’ye itirazda bulundu. AKP muhtarlık oyları ile aynı zarfa konan diğer oyların iptal edilmesine karşı çıkarak, iptal edilen bu oyların yeniden sayılmasını istiyor. Aynı AKP Kartal’da yeniden sayılmasını istediği bu oyların Ankara’da yeniden sayılmaması için elinden geleni yapıyor. Ankara’da ki seçimler de 150 binden fazla bu şekilde oy iptal edilmiş ve AKP bu oyların yeniden sayılmasına karşı çıkmıştı. YSK’nın ise itirazı ret etmesine kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü YSK kurallarına göre bu oyların aynı zarfa atılması geçersiz sayılmasını sağlıyor. Öte yandan YSK seçim günü de oylar sayılmadan önce seçim görevlilerine bu oyları geçersiz saymaları için mesaj göndermişti. Yani AKP’nin dediği gibi seçim görevlilerinin kafasına göre sayıp saymama kararı verebildiği bir durum değildi.

AKP KARTAL’DA ERİYOR

AKP’nin Kartal seçimlerine sürekli itiraz etmesi AKPli seçmeni de bıktırdı. Boşa umutlanan seçmenler her itiraz sonrası AKP’den biraz daha kopuyorlar. Başbakan’ın söylediği “seçimlere itiraz etmek milli iradeyi çekememektir” sözleri de etkili olan seçmenler Kartal ilçe teşkilatının ne yapmaya çalıştığını çözemiyorlar.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar