CHP’nin Baykal önerisine MHP sıcak HDP ise olumsuz baktı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun, “Cumhurbaşkanı adayımızı belirlemek için özel bir çalışma yapıyoruz” açıklamasının altından “Anket” çıktı. Kılıçdaroğlu’nun, “ MHP ve HDP’nin de mutabık kalacağı olası Cumhurbaşkanı adayı alternatiflerinin belirlenmesi” amacıyla başlattığı çalışmada özellikle dört isme ilişkin kamuoyu algısı ölçülecek.

Kılıçdaroğlu’nun haklarındaki kamuoyu algısını ‘öncelikle’ öğrenmek istediği dört ismin ise eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, CHP İzmir Milletvekili ve eski AİHM yargıcı, emekli büyükelçi Rıza Türmen ile ‘Eski genel başkan’ unvanı da bulunan Gazeteci- Yazar Altan Öymen olduğu öğrenildi.

Kılıçdaroğlu anket çalışmasını, Baykal’ın “Cumhurbaşkanlığı seçimine muhalefetin ortak adayı ile girilsin” önerisiyle, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ’nin “Ortak adaya kapı aralayan” açıklamasının öncesinde başlatmıştı. Sonuçların yeni MYK’da değerlendirilmesinin ardından diğer siyasi partilerle paylaşılması planlanıyor. Kılıçdaroğlu ve kurmaylarının ‘ortak adaylık’ arayışlarına HDP’nin de dahil edilmesi düşüncesinde olduğu vurgulanıyor. Kılıçdaroğlu ve ekibinin, “Baykal, Türmen, Büyükerşen ve Öymen” isimlerini anket çalışmasına ek olarak bir iç değerlendirmeye aldıkları da öğrenildi. Bu değerlendirmeler ışığında bazı genel başkan yardımcıları MHP ve HDP’nin nabzını tutmaya başladı. Edinilen bilgilere göre Kılıçdaroğlu ile hafta başı yaptığı görüşmeyle “ortak aday” tartışmasını başlatan Baykal’ın ismini MHP “Tartışılabilir” buluyor; HDP’nin gündeminde ise Baykal yer almıyor.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar