Liberal Demokratlar’dan AKP’li bakanlara istifa çağrısı

LDP’den Soma faciasıyla ilgili bir basın açıklaması yayınlandı. İşte o açıklama:

14 Mayıs sabahına Cumhuriyet tarihinin en büyük maden faciasıyla uyandık. “Kader” deyip geçiştiren, ölümlere “güzel” diyen, insanları “adetle” sayan, karbon monoksitle gelen ölümleri öven bir zihniyet iktidarda olmasaydı, böyle bir sabaha uyanmayacak, maden işçilerimiz alın terleriyle hayatlarını kazanıp evlerine, çocuklarına ekmek götürebileceklerdi. Ancak koskoca bir halkının zekasını sistematik bir şekilde küçümseyen, iş güvenliğine ve yaşam hakkına önem vermeyen bir hükümet tarafından yönetilince, sabahları hangi felaket haberleriyle uyanacağımız belli olmuyor.

Yüzlerce askerimizin şehit edilmesi, hızlandırılmış tren kazası, Uludere katliamı, Reyhanlı saldırıları, Sinagoglarda, Taksim’de, Levent’te, Güngören’de patlatılan bombalar, istifa etmeyen onursuz insanlar… Ve daha niceleri bize gösteriyor ki; Adalet ve Kalkınma Partisi, Türk milletinin güvenliğini sağlamaktan aciz bir partidir. AK Parti iktidarda olduğu sürece sizin, bizim, annelerimizin, babalarımızın, kardeşlerimizin, eşlerimizin ve evlatlarımızın can güvenliği yoktur! Sokakta yürürken patlayan bir kamyon dolusu bomba da canımızı alabilir, madende ekmeğimizi kömürden çıkarırken bir trafo patlaması da… Bugüne kadar hayatta kalmak ise adeta bir mucize!

Bugün “resmî” rakamlara göre Soma’da hayatını kaybeden kişi sayısı 201. Gayrı resmî kaynaklardan gelen sayı ise soğuk hava deposunda en az üç yüz cesedin olduğu yönünde. Kurtulan işçilerin ifadelerine göre madende henüz çıkarılamayan yüzlerce kişi var.

Bu sebeple, olayın birinci sorumluları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, onur bir insan ve devlet adamı gibi istifa edip, adalet önünde hesap vermelidir. Biz Liberal Demokrat Parti olarak, kabinede istifa eden onurlu bakanların var olduğuna inanmak istiyoruz.

Liberal Demokrat Parti, maden kazalarının iş veren tarafından madenin ve işçinin özel sigorta ile sigortalanması, ayrıca kaza tazminatlarının astronomik rakamlara çekilmesiyle sıfıra ineceğine inanmaktadır. Devlet dediğimiz sistem, denetim yapmaktan acizdir bir sistemdir. Özel sigorta zorunluluğu, bir kaza durumunda maden sahibinin canını çok yakacağından mecburen madenini evrensel standartlarda işletmek zorunda kalacaktır. Bu da madende yüksek çalışma standartlarını, işçinin emeğini ve sağlığını, madenden çıkarılan ürünleri daha yüksek değerlere ulaştıracaktır.

Bir daha felaket sabahlarına uyanmamak için bu politikayı zorunluluk olarak görüyoruz. Eğer iktidar partisi bunu yapmayacaksa, Liberal Demokrat Parti iktidarında bunu yapacaktır.

Hayatını kaybeden işçilerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve aziz Türk milletine başsağlığı dileriz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar