Ulusal Kanal kameramanına polis saldırısı

Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Yener Güneş, dün Ankara’da Ulusal Kanal kameramanının polis tarafından hedef alınmasının üzerine yazılı açıklamada bulundu.

 Soma’daki maden faciasına tepki göstermek üzere dün akşam saatlerinde Ankara Güvenpark’a doğru yürüyüşe geçen liseli gruptan genç bir kıza polis müdahalesini çeken Ulusal Kanal Kameramanı Serkan Bayraktar, polisin ve TOMA’nın hedefi olmuş ve basın mensubu olmasını defalarca haykırmasına rağmen çevik kuvvet ekiplerinin saldırısna maruz kalmia ve hafif şekilde yaralanmıştı.

Güneş açıklamasında, yapılan bu saldırıyı kınadı ve susmayacaklarını belirtti.

Güneş’in açıklaması şöyle:

“Sayın Basın Mensupları,

Değerli Meslek örgütleri ve meslektaşlarımız,

Soma’da yaşanan sadece bir maden ocağı faciası değildir. Piyasa sistemine şehitler verdik. Maden şehitlerimizin katili gözü dönmüş kar hırsı ve bunun kaynağı olan özelleştirmelerdir.

Bu katliama öfke duymamak, isyan etmemek mümkün mü? Halkımız bağrında hissettiği büyük acısını eylemlerle gösteriyor. Eylemlerde işçiler genel grev sloganlarını yükseltiyor. Ana slogansa “hükümet istifa.”

Ankara 15 Mayıs 2014 tarihinde “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganları atarak Güvenpark’a yürüyen lise öğrencilerinin eylemine tanıklık etti. Polis hem liselilere hem de yoldan geçen vatandaşlara müdahale etti. Bu da yetmezmiş gibi bir polis de Ulusal Kanal Kameramanımız Serkan Bayraktar’a saldırdı.

Onlarca Polis bir genç kızı acımasızca darp ederken Ulusal Kanal kamerası kayıttaydı. Saldırgan polis önce Ulusal Kanal kamerasını ardından kameramanımız Serkan Bayraktar’ı hedef aldı. Çevik kuvvet polisi saldırısı sonucu kameramanımız Serkan Bayraktar yere düştü ve hafif şekilde yaralandı. Ekibimiz basın olduğunu yüksek sesle belirtmesine rağmen saldırgan polis görevi başındaki Ulusal Kanal çalışanlarına tehditler ve küfürler savurmaya devam etti.

Haberi takip etmeyi sürdüren Ulusal Kanal ekibi daha sonra da TOMA’nın hedefi oldu. TOMA, açık açık ekibimizi nişan aldı. Bütün bu anlattığımız olayların görüntüsü aşağıdaki linkte video olarak yer alıyor.

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Müdürlüğü ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığını göreve çağırıyoruz. Halka ve medyaya saldıran polis ve polislerin hakkında adli ve idari işlem yapılması gerektiğini hatırlatıyoruz. Halka ve basına yönelik saldırılara son verilmelidir.

Biz bu saldırılara alışkınız, bu saldırılardan korkmayız. Haziran Direnişi’nde, Silivri önlerinde, Ulusal, Tandoğan ve ülkemizin meydanlarında ve meclis önlerinde plastik mermiler, gaz bombaları, tazyikli suların hedefi olduk. Susmadık. Bu saldırılar bizi korkutmaz. Ulusal Kanal susmadı, susmaz. Susturamazlar. Çünkü biz cesaretimizi büyük milletimizden ve gerçek aşkımızdan alıyoruz.”

 

 

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar