Haklarında suç duyurusunda bulunuldu

Soma ’da yüzlerce işçiye mezar olan maden faciasıyla ilgili henüz gözaltı bile yaşanmadı. Duruma tepki gösteren bir grup avukat dün Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde toplandı.

Yaşanan faciadan AK Parti hükümetini sorumlu tutan avukatlar, Başbakan Tayyip Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız , Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik , Soma Maden İşletmesi sahibi Alp Gürkan ve diğer sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu.

Özgürlükçü Hukuk Derneği ’ne mensup avukatlar, suç duyurusu öncesi bir basın açıklaması yaptı. Grup adına konuşan Avukat Fırat Epözdemir, katliam olarak nitelendirdiği olayı asla bir iş kazası olarak görmeyeceklerini söyledi. İktidarın bu katliamın sorumlularından hesap sorma yerine kamuoyuyla dalga geçer gibi hareket ettiğini belirten Epözdemir, “Bu soruşturmaya atanan savcı (Ömer Türken), AK Parti’nin Bilecik il başkan adaylığını yapmış, daha önce avukat olan bir savcı. Yani AK Parti kendi savcıları ve hakimleriyle soruşturmayı yürütüp Roboski gibi bu soruşturmayı da sonuçsuz bırakma peşindedir.” ifadelerini kullandı.

Suç duyurusu dilekçesinde, risk değerlendirilmesi yapılmaması, havalandırma yetersizliği, nefeslik-kaçamak yolu ile ilgili yetersizlikler, maden işletmelerinde gözetim hizmetlerinin yetersizliği gibi noksanlıkların 300’e yakın ya da daha fazla kişinin yaşamına mal olduğu vurgulandı. Öncelikle müdahillik taleplerinin kabul edilmesini isteyen avukatlar, delillerin karartılmasının önüne geçmek amacıyla bu şüpheliler hakkında koruma tedbirinin uygulanmasını da istedi.

Zaman’ın haberine göre, İzmir Barosu da yaşanan maden faciasıyla ilgili Soma Holding, yönetim kurulu üyeleri, Soma Kömür İşletmeleri, yönetim kurulu ve kusuru savcılıkça belirlenecekler hakkında Soma Cumhuriyet Savcılığı’na kasten öldürme, kasten yaralama suçlamasıyla tutuklama ve adli kontrol istemli suç duyurusunda bulundu.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar