AKP’lilerden gazeteciye ölüm tehditi

Almanya’nın etkin siyasi dergisinin Türkiye uzmanı, Hindistan-Pakistan kökenli Alman gazeteci Hasnain Kazım, AK Parti yandaşlarınca ölümle tehdit edildi.

Gezi olayları sonrasında AK Parti hükümeti ve Erdoğan’a karşı “sert yazılarıyla” dikkat çeken ve haberlerini İstanbul’dan yazan Alman gazeteci, birkaç gün önce “Erdoğan Cehenneme kadar Yolun var” başlıklı haber yazmış ve haber sonrasında AK Gençlik grubuna mensup kişiler tarafından sosyal medyada saldırıya uğramıştı.

BİNLERCE TEHDİT

Bunun üzerine Türkçe haberle eleştirilere yanıt veren Alman gazeteci, bugün Alman Haber Ajansına (DPA) verdiği demecinde, ölümle tehdit edildiğini, birkaç gün içerisinde 10 bin e-mail, twitter ve facebook üzerinden tehdit e-mailleri aldığını bildirdi.

KELLENİ ALACAĞIZ

Kazım, bir e-mailde, “Seni sokakta gördüğümüzde kelleni alacağız” yazılı mesaj gönderildiğini, ve kendine ait resimlerinin internet ortamında yayıldığını bildirdi.

Alman gazeteci kendisine karşı bir karalama kampanya başlatıldığını ve bunun organizeli bir biçimde yapıldığını ifade ederek, hükümet yanlısı “Yeni Şafak” gazetesi tarafından Erdoğan’ı incittiği ve aşağıladığı belirtildi.

NEYDİ O YAZI

Almanya’nın etkin siyasi dergilerinden der Spiegel’in önceki gün‚ ’Erdoğan Cehenneme Kadar Yolun Var’ şeklindeki haber başlığı ve Soma’daki maden ocağındaki iş güvenliği aksaklığının gözler önüne serilmesi Erdoğan yandaşlarını kızdırdı.
Türkçe çeviri ile eleştirilere yanıt veren der Spiegel dergisinin internet sayfasında yer alan haberde, Erdoğan yandaşlarının eleştirilere öfke ile yanıt verdiği belirtildi.

[ilgili img=”http://www.kartal24.com/dosyalar/2014/05/galatasaray-da-baretli-soma-eylemi-6028060_400.jpg” baslik=”“Cehenneme git Erdoğan”” url=”http://www.kartal24.com/38221-cehenneme-git-erdogan”]

Eleştirilere der Spiegel şu şekilde Türkçe haberle yanıt verdi:

Bir maden faciası Türkiye’yi sarsıyor, madeni işleten firma yetersiz açıklamalar yapıyor, hükümet uygun olmayan tepkiler veriyor. Faciadan kurtulanlar ve madende yaşamlarını yitirenlerin yakınları öfkeli. Erdoğan taraftarları eleştirilere öfke ile yanıt veriyorlar – ve SPİEGEL ONLİNE’da bundan payını alıyor.

“Scher dich zum Teufel, Erdoğan!” Ünter dieser Uberschrift erschien ein Artikel von SPİEGEL-ONLİNE-Korrespondent Hasnain Kazım, eş ging um das Grubenüngluck von Soma und um die Wut vieler Türken auf ihren Minişterpräsidenten. Doch auf die Kritik an Reccep Tayyip Erdoğan antworteten dessen Anhänger mit Hass, auch gegen SPİEGEL ONLİNE. Verbreitet wird er ünter dem Hastag #ScherDichZumTeufelDerSpiegel. Kazım schrieb uber die Reaktionen. Hier konnen Sie seinen Originalartikel auf Deutsch nachleşen, im Folgenden haben wir ihn auf Türkisch ubersetzt:

Soma artık bütün dünyada tanınıyor. Çünkü oldukça fazla basın mensubu bu hafta Türkiye’nin batısında kalan bu ilçeden dünyaya haber geçtiler. Bunu, yapacak daha iyi bir işleri olmadığından değil, bilakis Soma’da haber değeri olan trajik olaylar yaşandığından yaptılar. Gazeteci araştırır, bilgi verir, sınıflandırır, analiz yapar ve yorumda bulunur.

Soma’da hafızalara kazınan sahneler yaşandı. Salı günü yaşanan patlamanın ardından peş peşe cesetler kömür ocağından dışarı çıkarıldı. Resmi rakamlara göre 302 maden işçisi hayatını kaybetti. (17 Mayıs tarihi itibarıyla Enerji Bakan Yıldız’ın yaptığı açıklamaya göre 301 kişi bu faciada hayatını kaybetti). 284 naaş şu ana kadar madenden çıkarıldı, 18 işçinin hala yer altında olduğu tahmin ediliyor. Hiç kimse onların hala hayatta olabileceğine ihtimal vermiyor.

Düzinelerce naaş aynı anda toprağa verildi, mezarlıklarda katlanılması zor sahneler ortaya çıktı. Aynı durum ebeveyn, çocuk ve kardeşlerin yakınlarını tespit ettikleri morglarda da söz konusuydu. Bu tür olaylarda her zaman olduğu gibi, bir yandan ölenlerin yakınlarıyla konuşmak, diğer yandan onların yasını daha da ağırlaştırmamak, acılarını daha da artırmamak isteyen biz gazeteciler kendimizi hassas bir durumun içerisinde bulduk

HÜKÜMETE TEPKİ

Birçok gazeteci ağlayan bir adamın ya da kendini kaybetmiş bir kadının üzerine üşüştüklerinde insanların şunu söylemesini bekledim: Yeter, artık yeter! Ancak bunun yerine anlatmaya ve yanıtlarını bugüne kadar hala almayı bekledikleri sorular yöneltmeye başladılar.

İnsanlar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hükümetine öfkeliler. Böyle bir facianın nasıl olabildiğini, uzun zamandır talep edilen güvenlik önlemlerinin neden alınmadığını, güvenlik standartlarına neden uyulmadığını bilmek istiyorlar. Ancak iktidar sahipleri bu soruların yanıtlarını hala veremediler. Örneğin böyle bir facianın gerçekleşmemesi için şu ana kadar neler yaptıklarını ya da yeniden yaşanmaması için ne yapmayı düşündüklerini hala söylemediler.

“ERDOĞAN ACIMASIZ KONUŞMA YAPIYOR”

Bunun yerine Erdoğan birçok insanın acımasız olarak gördüğü bir konuşma yapıyor. Bunun yerine Erdoğan’ın bir danışmanı bir göstericiye tekme atıyor ve samimi olmayan bir özürle yetiniyor. Bunun yerine Erdoğan’ın bir gençle iteleştiği videolar ortaya çıkıyor. Bunun yerine ölü sayılarının gerçeği yansıtmadığını söylemelerinin ardından maden işletmecisi Soma Holding maden işçileri ve kurtarma ekiplerine gazetecilerle konuşma yasağı getiriyor. Ne mutlu ki hepsi bu yasağa uymuyor.”

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar