Başbakan’ın B Planı Öcalan’a yalvarmak

“B ve C planlarımız var” diyen Erdoğan’a BDP’li Selahattin Demirtaş’tan olay sözler: Erdoğan’ın B Planı Öcalan’a yalvarmak.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, PKK’nın kaçırdığı ileri sürülen çocukların annelerinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından tahrik edildiğini, süreci ise dinamitlediğini söyledi. Demirtaş, “Çocukları getirmezlerse B planımız, C planımız var” diyen Başbakan’ı, “A planı dışında başka planınız olmasın. Zaten onun B planı gidip Sayın Öcalan’a yalvarmak, C planı da ikinci kez gidip Sayın Öcalan’a yalvarmak” diye yanıtladı.

Ağrı’da yarın yenilenecek seçim nedeniyle BDP tarafından yapılan final mitinginde konuşan Demirtaş, dağa götürülen çocuklarının dönmesi için Diyarbakır’da eylem yapan annelerle ilgili olarak Erdoğan’ın, “B ve C planlarımız var” sözlerine yanıt verdi.

Milliye’ten Namık Durukan’ın haberine göre; Başbakan’ın çözüm sürecinde tek adım atmadığı gibi BDP ve HDP’yi Ağrılılara şikayet ettiğini belirten Demirtaş, şöyle konuştu:

“Planı Öcalan’a yalvarmak”

B planından C planından söz eden başbakana soruyorum. A planı dışında başka planınız olmasın. Sen parmak sallayıp bizi tehdit edersen biz de kurbanlık koyun olmadığımızı biliyoruz. Sen o zaman B, C planını görürsün. El mi yaman bey mi yaman. Zaten onun B planı gidip Sayın Öcalan’a yalvarmak C planı ikinci defa gidip yalvarmak. Çünkü biliyor ki bu çözüm süreci onsuz yürümüyor.”

İki gün önce Erdoğan’ın konuştuğu meydanda miting yaptığına dikkati çeken Demirtaş, mitingte çözüm sürecine yönelik hiçbir şey anlatmadığını söyledi. Demirtaş, “Bir Başbakan olarak senin dağdan çocukları indirmek için elinde bir projenin olması gerekmiyor mu?” diye sordu.

“En kısa sürede çözüm yasası çıkaracaktı”

İmralı’da yapılan görüşme sonrasında en kısa sürede geri dönüş yasası çıkarılması yönünde adım atılmasının beklendiğini, ancak bunun gerçekleşmediğini ifade eden Demirtaş, şöyle devam etti:

“Müzakere sürecinde bizim ile hükümet arasında şu çok açık ortaya koyuldu, İmralı’da Sayın Öcalan ile de tartışıldı, Hükümet en kısa zamanda geri dönüş yasası çıkaracaktı. Yasaklı insanlar kendi yurduna evine barkına dönecekti. Bu yasayı çıkarmayan sayın Başbakan şimdi anaları kışkırtıyor. Dağdan indirme görevi anaların değil senin birinci görevindir. Dağa çıkaran da analar değil indirecek olan da. Anaların yüreği hepimiz için şehirdeki için de yanıyor.”

Erdoğan’ın Ağrı’daki konuşmasında, “Kadınları sandığa gitmesinler diye eve kilitliyorlar” sözlerine de yanıt veren Demirtaş, “BDP’ye hakaret edeceğim diye Ağrılı kadınlara hakaret ediyor. Hiçbir güç Ağrılı kadınları eve kilitleyemez” diye konuştu.

“Kürdistan’ın başkenti”

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak ise konşmasında Diyarbakır’dan, ‘Kürdistan’ın başkenti’ diye söz etti.

Kışanak, “Bugün siz burada başkanları ilan ettiniz. Sırrı Başkanı ve Mukaddes EşBaşkanı ilan ettiniz, şimdiden kutluyoruz arkadaşlarımızı. Biz Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyeleri olarak Ağrı’yı kardeş şehir ilan etmeye hazırız. Kürdistan’daki 100 belediye ile Ağrı’nın arkasında olacağız. Amed (Diyarbakır) Kürdistan’ın başkentidir. Ağrı ise şu anda bütün Kürdistan’ın başkentidir” dedi.

“Hırsızlıktan ne karınları ne gözleri doyuyor”

Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise konuşmasını Kürtçe yaptı. Hükümeti hırsızlıkla suçlayan Baydemir, “Urfa’dan, Diyarbakır’dan size selam getirdim. Diyarbakır Afrin, Kamışlo’nın gözleri burada. Bize müjde vermenizi bekliyorlar. Bizim için siyaset ateşten bir gömlektir. Bunların hırsızlıktan ne karınları doyuyor ne gözleri doyuyor. Siz hırsızı biliyorsunuz ben söylemiyorum. Bunlar yalnız hırsız değil kamyonla yalancıdır. Kedinin kaçacağı yer samanlıktır” diye konuştu.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar