Erdoğan’ın adaylıktan vazgeçtiği iddia edildi

Muhalefetin cumhurbaşkanlığı seçimi için çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, AK Parti’de Köşk planını değiştirdi mi? İddiaya göre, ibrenin yeniden Gül’e döndüğü konuşuluyor..

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “çatı adayı” olarak Ekmeleddin İhsanoğlu ’nun üzerinde uzlaşması Başbakan Erdoğan’ı köşeye sıkıştırdığı iddiasında bulunuldu. CHP’de şok yaşanırken, bu isme karşı çıkan milletvekilleri bile, İhsanoğlu’nun Köşk’e değil, Başbakan Erdoğan’a karşı tampon olarak öne sürüldüğünü dillendirmeye başladığı iddia edildi. Taraf’ın siyasi kulislere dayandırdığı habere göre; İhsanoğlu’nun karşısında ilk turda seçilememe riski Erdoğan’a aday olma kararını yeniden gözden geçirmesine yol açacak. Erdoğan, riski göze almak yerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ’ün yeniden adaylığına onay vermek zorunda kalacak.

SEÇİLEMEME RİSKİ ÇIKTI

Çatı aday olarak iki liderin Ekmeleddin İhsanoğlu’nu açıklamasının ardından siyasi kulisler hareketlendi. İhsanoğlu adı Köşk senaryolarını değiştirdi. Senaryolardan ilkine göre “Ekmel Bey” Köşk için değil, Erdoğan’a tampon isim olarak öne sürüldü. AK Parti’nin adayı olarak çıkmasına kesin gözüyle bakılan Erdoğan’ın, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun karşısında ilk turda seçilememe riski ortaya çıktı. Bu riskin Erdoğan’ın aday olma kararını yeniden gözden geçirmesine yol açacağı iddia ediliyor.

“TOPU GÜL’E ATACAK” İDDİASI

İddialara göre AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, riski göze almak yerine Abdullah Gül’ün adaylığına yeniden onay vermek zorunda kalacak. Erdoğan, Gül seçilirse “Ben seçtirdim”, kaybederse “Gül kaybetti” diyecek.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar