“Erdoğan bana satılmış dedi, satılmış bensem paralar neden sende?”

Cumhurbaşkanı adayı Demirtaş, Cumhurbaşkanlığı seçimleri kapsamında İzmir’de yaptığı konuşmada Başbakan Erdoğan’ın Diyarbakır mitinginde hakkında sarf ettiği “satılmış” sözlerine, “Satılmış bensem paralar neden sende?” dedi.

Cumhurbaşkanı adayı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçim çalışmaları kapsamında İzmir’deki temaslarının sonunda Hava Gazı Fabrikası’nda verilen iftar yemeğine katıldı.

İftarın ardından konuşan Demirtaş, Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır Diyarbakır mitinginde kendisine “satılmış” demesi ile ilgili Demirtaş, “Satılmış bensem paralar neden sende?” dedi.

Demirtaş’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

 “Her birimiz nasıl bir gelecek istediğimizi tartışıyoruz. Halk oylarıyla bir kişiyi bizler seçme fırsatı bulduk. Yarış adil değil AKP devletin bütün imkanlarını kullanıyor. Valiler, kaymakamlar AKP’nin kazanması için çalışıyorlar. 12 yılda bu halka kendini anlatamadıysan, şimdi hiç anlatamazsın. Bu halk seni iyi tanıdı, ne olduğunu iyi biliyor. Medyayı kullanacaksan halktan özür dilemek için kullan. Eşit şartlarda çalışma yürütelim, halk kimi seçerse halkın başkanı odur.

‘Onların düşman dediğine biz dostça gidelim’

“Kimi cinsiyetinden, kimi kimliğinden, kimi de inancı yüzünden hakarete uğruyor. Bir tek onun için çalışan ona oy verenler değerlidir. Ama nasıl halkın başkanı olacak bu şekilde. Bütün bu kesimlere sesleniyorum, biz de kendi adayımızın etrafında birleşerek halkların çiçek bahçesini kuralım. Onların düşman dediğine biz dostça gidelim. Düşman dediği ezilenler, işçiler, kadınlar, gençlerdir. Yeni yaşam için biz kendi dışımızda herkese düşman dersek, yeni yaşamı kuramayız. Devletin değil halkın başkanı olacağız. Devleti koruyan çok mekanizma var. Ama devlette sizi koruyacak kim var. Biz kendi kendimizi koruyacağız.

‘Satılmış bensem paralar neden sende?’

“Kendi topraklarımızda barbarca, aç yaşamayalım diye yeni yaşam diyoruz. Biz öfkeli devlet istemiyoruz. Devlet dediğimizde korkacağımız değil, güvenebileceğimiz devlet istiyoruz. Devletten çalanlar dışında korkmayanlar yoktur. Devletten korktukça işçinin sendikasını elinden almış, Kürt öldürülmüş, Soma’da işçiler katledilmiş kimsenin umurunda olmaz. Bunları değiştirmedikçe bu devletten korkmaya devam edeceğiz. Korkularımızı birlikte mücadele ederek, üstüne giderek yenebiliriz.

“Oy kabininde doğru yere bastığımızda devleti değiştirme fırsatı yakalamış olacağız. Bunların hepsini ben yaparım demiyorum, bütün bu ilkeleri savunan insanlara güvenerek söylüyorum. Ben kazanırsam siz kazanmış olacaksınız.

Başbakan Erdoğan’ın Diyarbakır mitinginde kendisine “satılmış” demesi ile ilgili Demirtaş, “Satılmış bensem paralar neden sende? Kim hırsızlık yapmışsa hak ve halk hesap soracaktır. İçimiz rahat biz hesap vermeye hazırız” dedi.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar