Aydınlık Gazetesi Star ve Yeni Şafak’ı aratmıyor

Cemaat’e yapılan operasyon, İşçi Partisi’ne yakınlığıyla bilinen Ulusal Kanal ve Aydınlık gazetesi ile; BirGün, Sözcü ve Cumhuriyet gazeteleri arasında kavgaya neden oldu.

BirGün gazetesi, Aydınlık ve Ulusal Kanal’ın bu eleştirilerine yanıt vererek, “Aydınlık geçmişi unuttu ‘temizlik’ rüyası görüyor” başlığını kullandı.

“Cemaat’e yakın polislere yönelik düzenlenen operasyonda iktidara destek sunmayan gazeteler, Aydınlık’ın hedefi oldu. AK Parti’nin yaptığı hukuk dışı hamleler, Aydınlık gazetesi tarafından ‘şirin kaçamaklar’ olarak görülüyor. Gazete, AK Parti’nin eski ortağı Cemaat’e yakın kadroların tasfiye edilmesiyle “Emniyet teşkilatının temizleneceği” görüşünde.” İfadelerinin kullanıldığı haberde Aydınlık gazetesi için “Star ve Yeni Şafak’ı aratmıyor” denildi.

BirGün gazetesinin haberi şöyle devam ediyor:

“İşçi Partisi’ne yakınlığıyla bilinen Aydınlık gazetesi dünkü sayısında, polislere yönelik operasyona yaklaşım şeklinden dolayı BirGün’ün, Cemaat medyasıyla aynı çizgide durduğunu iddia etti. Gazete tarafından BirGün’ün operasyona dair, önceki günlerdeki “Derin el değiştirme” yaklaşımı ve “Kaç İsmail adaleti” manşeti hedef alındı. Zira Aydınlık, Emniyet’te aktörlerin değiştirilmesi için başlatılan operasyonda AK Parti kanadını destekliyor ve iki tarafın geçmişteki birlikteliğini ve bügünkü güç kavgasını ifşa eden bakış açısına tepki gösteriyor. AK Parti’nin devlette tam hakimiyet kurmak için yaptığı hukuk dışı hamleler, Aydınlık tarafından “şirin kaçamaklar” olarak görülüyor.

AK Parti’NİN ROLÜNÜ UNUTTU

22 Temmuz’da başlatılan, 17 ve 25 Aralık yolsuzluk operasyonlarında görev alan Emniyet içindeki Cemaat’e yakın polislere yönelik yapılan operasyon, medya içinde farklı konum alışlara neden oldu. BirGün’ün de dahil olduğu bazı muhalif gazeteler düzenlenen operasyonu, devlet içindeki güç dengelerinin değiştirilmesine dönük bir hamle olarak değerlendirip, iki tarafında da kirli geçmişine vurgu yaparken, Aydınlık gazetesi ise operasyona destek sunarak iktidarın yanında yer aldı. AK Parti çevreleri eski ortak Cemaat’e yönelik “Paralel yapı” söylemini dilinden düşürmezken, Aydınlık gazetesi ise Cemaat’i “F tipi örgüt” olarak tanımladı. “Emniyet’in arındırıldığını” düşünen Aydınlık, Cemaat’e yakın polislere yönelik suçlamalarda da iktidara yakın gazetelerin üslubunu aratmadı. Cemaat’e kinini kusan Aydınlık, bu süreçte AK Parti’nin Emniyet içindeki kadrolaşma hedeflerini göz ardı etti.

STAR VE YENİ ŞAFAK’I ARATMIYOR

Aydınlık gazetesi dün BirGün’ü hedef aldığı analiz haberinde, Birgün’ün “Kaç İsmail kaç” olayına yaklaşımını eleştirdi. Gazete, BirGün’ün de dahil olduğu kimi gazetelerin, Cemaat medyasıyla benzer tarzda haber yaptığını öne sürdü. “Zamane muhalifler” başlıklı yazıda BirGün, operasyona tam destek vermediği için eleştirildi. Bununla da yetinmeyen Aydınlık, çıtayı yükselterek, BirGün’ün CHP Milletvekili Mahmut Tanal’ın ağzından “Fetullahçı polisleri koruduğunu” savundu. “Kaç İsmail kaç” manşeti nedeniyle BirGün’ü, Cemaat medyasına yakınlaştırmakta sakınca görmeyen Aydınlık, kendi manşetlerinin Star, Yeni Şafak ve Sabah gibi “meşhur” gazetelerin attığı manşetlerle gösterdiği benzerliği unuttu.

22 TEMMUZ OPERASYONU VE BİRGÜN

BirGün gazetesi Emniyet içindeki Cemaat’e yakın polislere düzenlenen operasyonu, 23 Temmuz gününde “Artık Erdoğan’a dokunan yanar” manşetiyle değerlendirdi. İktidarın yaymaya çalıştığı fikrin aksine, “Emniyet’te bir çetenin tasfiye edildiği” görüşüne teslim olmayan BirGün, daha geniş bir pencereden bakarak, bunun bir ‘el değiştirme operasyonu’ olduğunu, Emniyet teşkilatında, AK Parti’nin himayesinde yeni bir kadrolaşmanın oluşturulmaya çalışıldığını dile getirdi. İlerleyen günlerde atılan manşetlerle de, bugün devre dışı bırakılmak istenen Cemaat yapılanmasının, geçmişte AK Parti iktidarınca desteklendiği ve “ortak hedefler” için kullanıldığı vurgulandı. 24 Temmuz günü atılan “Birlikte yediniz, birlikte katlettiniz hesabı da birlikte vereceksiniz” manşeti bu tavrın en net gösterildiği örnek olarak yankı uyandırdı.”

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar