Başörtüsüz spiker Suudi Arabistan’da ahlaksızlık krizi çıkardı

Suudi Arabistan tarihinde ilk kez kadın bir spiker devlete ait bir kanalda başı açık şekilde haber sundu.

Tartışma yaratan haber bülteninin El Ekberiye isimli kanalda yayınlanmasının ardından binlerce kişi konuyu sosyal medyaya taşıdı. Bazı Araplar bir devlet kanalında başı açık bir spikerin yer alabilmesinin kadın hakları açısından olumlu bir gelişme olduğunu belirtirken; birçok kullanıcı da durumun “ahlaksızlık” olduğunu ve Arap kültürüne zarar verdiğini savundu.

Konunun Arap medyasında geniş yer bulmasının ardından bir basın açıklaması yapan El Ekberiye kanalı sözcüsü Salih el Mughalif “Söz konusu spiker Suudi Arabistan’da değildi. Kanalın Londra’daki stüdyosundan yapılan yayında görev alıyordu. Kanalımız hiçbir şekilde ülkemizin kurallarının ihlal edilmesine göz yummaz” dedi.

Suudi Arabistan televizyonlarında, özellikle Arapça dublajlı olarak yayımlanan yabancı yapımlarda başı açık kadınlar yer alıyor ve bu ülke genelinde normal karşılanıyor. Ancak ülkede haber bültenlerini daima erkekler nadir olarak da başörtülü kadınlar sunuyor.

El Ekberiye televizyon kanalı 2004 yılında kurulduğunda haber bültenlerini Batılı kıyafetler giymiş ancak başörtülü kadın spikerlere sundurduğu için de Arap dünyasında şok etkisi yaratmıştı. Bu tarihten sonra başörtülü kadın spikerler Suudi Arabistan televizyonlarında görülmeye başlamıştı.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar