Cumhurbaşkanı Erdoğan balkonundan konuşuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Genel Merkezi’ndeki balkonundan yapacağı konuşmasını dinlemek için AK Parti Genel Merkezi önünde büyük bir kalabalık bekliyor.

Erdoğan’ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

Kardeşlerim aziz milletim sevgili vatandaşlarım bu zafer gecesinde en kalbi muhabbetlerimle selamlıyorum. Cumhuriyet tarihimizde ilk kez gerçekleşen halk oyuyla cumhurbaşkanlığı seçiminin ülkemize milletimize tüm dost ve kardeş ülkelere hayırlı olmasını rabbimden niyaz ediyorum.

Şahsımı Türkiye Cumhuriyeti’nin 12’nci cumhurbaşkanı olarak tayin eden aziz milletime buradan şükranlarımı sunuyorum. Sandık başına giden her bir kardeşime teşekkür ediyorum. bize oy versin yada vermesin oyunu kullanan bu tarihi günde tarihin yapılmasına ve yazılmasına katkıda bulunan her bir vatandaşıma teşekkür ediyorum.

Yurt dışında bütün zorluklara rağmen sandığa gidip bu tarihi seçimde ilk kez oy kullanan kardeşlerime gümrük kapılarında oy kullanan kardeşlerime huzurlarınızda teşekkür ediyorum.
Dost ve kardeş ülkelerden bizlere hayır dualarını gönderen, ABD; Bosna Hersek’e, Japonya’dan Almanya’ya kadar Türkiyi için dua eden tüm gönül dostlarına teşekkür ediyorum.
Bugün bu seçimi kazanan sadece Recep Tayyip Erdoğan değildir. Bugün milli irade bir kez daha kazanmıştır. Bugün demokrasi bir kez daha kazanmıştır. Bugün şahsıma oy verenler kadar, oy vermeyenlerde, sevenlerimiz kaadar sevmeyenlerimiz de kazanmıştır.Bugün 77 milyon, 81 vilayet kazanmıştır. Hiç kuşkusuz bugün, büyük Türkiye kazanmıştır.

Bugün sadece Türkiye değil, Beyrut, Saraybosna, Üsküp de kazanmıştır. Bugün Şam, Halep, Humus, Ramallah, Gazze, Kudüs de kazanmıştır.

Sevincimize ortak olan herkese, bu büyük alandaki coşkuyu şehirlerinde, ülkelerinde, gönüllerinde yaşayan herkese özellikle tek tek teşekkür ediyorum.

O meydanlardaki mitinglerimizde, Ramazan demediniz, oruç demediniz, sıcak demediniz, meydanlarda bizimle aynı coşkuyu paylaştınız. Kapı kapı dolaştınız. Milletin adamına oy istediniz. Size ne kadar teşekkür etsem azdır.
1 Temmuz’da adaylığımız açıklandığında, bunun bir Fatiha olduğunu söylemiştik. Bugün miletimiz adına kutlu bir fatihayı hep birlikte idrak ediyoruz. Bugün bir dönemin kapılarını kapatıyor, artık yeni bir döneme doğru ilk adımı yapıyoruz. 3 Kasım 2002’de milletin partisinin iktidara gelmesiyle, millet kucaklaşmıştır. Millet bugün doğrudan seçtiği cumhurbaşkanıyla, artık Çankaya ile millet arasındaki tüm engeller ortadan kalkmıştır. Çankaya halkıyla bütünleşmiştir.

Uzun yıllar boyunca demokrasini nüzerinde bir vaseyet aracı olarak görülen Çankaya bugün itibariyle milli iradenin tam egemenliği altına girmiştir.

Bugün tarihi bir gün. Milletin devletle muhabbetle kucaklaştığı bir gün. Bugün zorba, kibirli devlet anlayışının son kırıntılarının da ortadan kalktığı, şefkatli, kucaklayan, milletiyle var olan, milletiyle güçlenen devlet anlayışını zafer kazandığı gün.

Bugün devletin ve milletin iki istikameti bulunmuyor. Artık devlet ve millet aynı istikamette yürüyor.
13 yıl önce, 2001’de Ak Parti’yi kurarken ne demiştik. Menderes gibi, ‘yeter’ demiştik. Yeter, söz milletindir demiştik. Ama bir şey daha ilave etmiştik. Yeter, söz de milletin, karar da milletindir demiştik. İşte şimdi, söz de, karar da milletin uhdesine geçti. Aracılar vasıtasıyla Cumhurbaşkanı seçmediniz, bizzat kendiniz seçtiniz. Millet, sadece TBMM’nin, sadece hükümeti tayin eden değil, Cumhurbaşkanını da tayin eden bir gücü ele geçirmiş, Türkiye’nin istikametini artık kendisi bizzat belirlemeye başlamıştır. Artık bugün dünden çok daha iyidir. Yarınlar, bugünden çok daha iyi olacaktır. Bugün Türkiye’nin gücüne güç katılmıştır.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar