DSP’den Ergenekon Çıkışı

DSP Genel Başkanı Türker Tokat’ta Arayış Gazetesi’nin yeni bürosunun açılışını yaptı ve gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Masum Türker, “Silivri’de Ergenekon davası görülürken dışarıda yaşananları nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine şunları söyledi:

“Ergenekon Davası, Türkiye’de bir süreçle hesaplaşmadır. Aslında bu hesaplaşmada, birbiriyle ilişkisi olmayan, asla bir arada olması düşünülemeyen, hatta birbirine karşıt olan geçmişteki bütün unsurlar bir araya getirilip bir tablo inşa edilmek isteniyor. Bu oluşuma haksız bir şekilde, suçlu olmayan, ülkeye onurla hizmet etmiş insanların da dahil edilmiş olması Ergenekon’un Türkiye’nin olayların perde arkasını aralayabilecek niteliğini kaybetmesine neden olmuştur. Bu yönüyle baktığımız zaman, Ergenekon Davası’nın, örneğin dün karar aşamasına gelirken, yeniden en az bir yıl uzatılmasına neden olabilecek davaların birleştirilmesi anlaşılır gibi değil. Çünkü birleştirilen bu davaların ortaya çıkışı yeni değil. Bu davalar biliniyorsa neden bu güne kadar birleştirilip gereği yapılmadı?

Ergenekon Davası kapsamında ben de 3.5 saat ifade verdim. O ifademde orada bulunanların suçsuz olduklarını suçlu aranacaksa 2001 yılında başlayıp Türkiye’yi krize götüren 2002 yılında bir sivil darbeyle 57. Hükümet’in değişmesine neden olan unsurların araştırılması gerektiğini söyledim.

Ergenekon Davası, Türkiye’nin afyonu olmaktan çıktı. Eskiden Ergenekon’u gösterip halkı rahatlıkla uyutmak mümkündü ama şimdi halk tam tersine, orada suçsuz insanların yattığını düşünüyor. İşin kötü tarafı Ergenekon Davası ve diğer davalarla yargılanan tüm generallerin ortak özelliği geçmişinde terörle mücadele etmiş kişiler olmasıdır. Terörle mücadele etmiş generallerin içinden birkaç tanesi istisna, tamamı şu ya da bu neden gerekçe gösterilerek içeriye alınmışlardır. Bu da Türkiye’de terörün daha cesaretlenmesine, daha yüreklenmesine neden olmuştur.”

Masum Türker, Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın uçağının Irak’ın Erbil kentine giderken Türkiye’ye döndürülmesi konusunu da gündeme getirdi ve şöyle konuştu:

“Enerji Bakanı’nın uçağının geri dönmesini sağlayan karar ABD tarafından verilmiştir. ABD o süreç içerisinde Maliki ile bir yakınlaşma içine girmiştir. Maliki de özellikle çatışma halinde olduğu için, kendi iç çatışması olduğu için bizim burada Barzani taraftarlığımızın gelişmesini istememiştir. Bu konu kamuoyundan saklanmıştır. Hiçbir haberde, televizyonda bu konu yoktur. O nedenledir ki Türkiye için büyük bir onur meselesi yapılması gerekirken bu konuda sessiz kalınmıştır.”

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar