Erdoğan’ın seçimi Davutoğlu oldu

Türkiye’de başbakanlık ve AK Parti genel başkanlığı koltuğuna oturacak aday belli oldu. 10 Ağustos’ta cumhurbaşkanlığına seçilen Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti’nin yeni genel başkan adayının Ahmet Davutoğlu olduğunu açıkladı.

Türkiye uzmanı gazeteci Andrew Finkel:
“Davutoğlu etkileyici becerileri olan bir devlet adamı. Ayrıca ülkede popüler olacağına inanmış kitleye de sahip bir şahsiyet. Siyasi hayattaki varlığını da şu anda Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olmuş Tayyip Erdoğan sayesinde kazanmış bir kişi.”

Beş yıldır Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten Davutoğlu, Stratejik Derinlik adlı kitabında topladığı aktif dış politika yaklaşımı ve “komşularla sıfır sorun” sloganıyla biliniyor.

Davutoğlu tercihinde önemli unsurlar Erdoğan ile uyumlu çalışması yanında derin tarih ve uluslararası ilişkiler bilgisiyle partinin milliyetçi-muhafazakar çizgisine önemli katkılarda bulunabilmesi.

İstanbul Erkek Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde eğitim gören politikacı aynı üniversitenin “Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler” bölümünde doktora yaptı.