Erdoğan: Davutoğlu emanetçi değildir

Adalet ve Kalkınma Partisi, Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı görevini devralması öncesi Ankara’da olağanüstü kongresini gerçekleştiriyor.

Bu kongreyle birlikte partinin başında artık Ahmet Davutoğlu olacak.

[canli time=”10:40″ post=”Erdoğan, olağanüstü kongre için gelen destekçilerine kongre salonunun önüde otobüs üzerinden seslendi.”]

Yanında eşi Emine Erdoğan varken konuşan Erdoğan “Modern bir Türkiye’yi gerçekleştirdik, gerçekleştiriyoruz, Asla taviz yok” dedi.

Erdoğan salonun önünde toplananlardan haklarını helal etmelerini istedi. Kalabalık “helal olsun” diye karşılık verdi.

Erdoğan, “Bu konuşmamız bir misyon değişikliği değildir. Sadece bir isim değişikliğidir ve asla bir veda değildir. Bilesiniz ki bu da bir fatihadır, bir başlangıçtır, yeni bir açılıştır, yeni bir milattır” dedi.

Erdoğan, “Cuma günü de inşallah yeni kabine gerçekleşmiş olacaktır” diye konuştu.

Salona giren Erdoğan eşiyle beraber izleyenleri selamladıktan sonra, seyirciler arasına uzanan ve salonu tamamen dolaşan platformdan onlara karanfiller fırlattı.

Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde bir süre danışmanlığını yapan Akif Beki, CNN Türk yayınında Erdoğan’ın kongreyi bir veda olarak görmediğini, bir “helalleşme” olarak gördüğünü söyledi. Beki, kongrede genel başkanlığa tek aday olarak gösterilen dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu’nun ise “emanetçi” bir başbakan olmayacağı görüşünü dile getirdi.

140827085602_arena_512x288_bbc_nocredit

Radikal yazarı Murat Yetkin, kongre salonundaki pankartı şu şekilde yorumluyor:

“Ankara Arena’da asılı tek bir resimli pankart var. O da Ahmet Davutoğlu’nu Tayyip Erdoğan’ın yanında, onun baktığı yere bakarken gösteriyor. Altında da “Yolumuz yolunuzdur” yazıyor. Bu pankart durumu anlatıyor. Ak Parti kendisine yeni bir lider bulmayı değil, liderin yerini doldurma iddiasından çok onun işaret ettiği yönde parti ve hükümeti idare edecek bir yönetici arıyor.”

G-9 Gazeteci Örgütleri Platformu’ndan basın özgürlüğü eleştirisi

Kongrede bazı medya kurumlarına akreditasyon verilmemesi tartışmalara neden oldu.

Bazı kurumlara akreditasyon verilmemesi uygulaması devam ederken Cihan Haber Ajansı ve Zaman gazetesine bir AK Parti organizasyonunda ilk kez akreditasyon verilmediği belirtiliyor.

G-9 Gazeteci Örgütleri Platformu bir açıklama yayınlayarak uygulamayı eleştirdi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İktidar, yayın politikasından hoşlanmadığı gazetelerin çalışanlarının mesleklerini yapmalarını engellemek, halkın haber ve bilgi alma hakkını yok saymaktadır.”

“AK Parti, akreditasyonu, “sansür aracı” olarak kullanmakta, sadece lehinde düşünen-yazan gazetecileri akredite ederek “iliştirilmiş (embedded) gazeteci” modelini hayata geçirmektedir.”

[canli time=”12:30″ post=”Erdoğan kongredeki konuşmasına başladı.”]

Erdoğan konuşmasının başında partililere ve kendisini destekleyenlere teşekkür etti. “Size her zaman inandım ve güvendim” diyen Erdoğan, “Bu hareket hanım kardeşlerimizle güç kazandı” diyerek partili kadınlara da teşekkürlerini iletti.

Erdoğan’ın konuşmasına salondan yükselen sloganlar eşlik ediyor. İzleyiciler “Recep Tayyip Erdoğan” sloganı atıyor.

Ahmet Davutoğlu’nun memleketi Konya’dan kongreye gelen partililer Erdoğan’a “Konya seninle gurur duyuyor sloganları” atıyor. Erdoğan onlara seslenerek “Bundan sonra sorumluluğunuz daha da arttı bunu unutmayınız” dedi.

“Bu harekette eski başbakanlarımızdan Necmettin Erbakan’ın da alınteri vardır” diyen Erdoğan, eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın da adını anarak, onun da hareketlerinde katkısı olduğunu söyledi.

Erdoğan “Harekette isimlerin hiç ama hiç önemi yoktur. Baki olan davadır. Yarın da bu dava sancağı düşmeyecek istikbalde de sahipsiz kalmayacak” dedi. Erdoğan “Ben yoksam dava da yok diyenler daha en baştan kaybetmiş olanlardır. Bu dava ancak benim ismimle ayakta kalabilir, şereflenebilir diyen kibir tuzağına düşmüştür. İstişareyi, ortak aklı dışlayan, bu kutlu davaya haksızlık etmiştir. Zira bu dava hiçbir zaman koltuk davası olmamıştır” diye konuştu.

“Bizim bile yakın tarihimiz zillete düşen isimlere şahit olmuştur” diyen Erdoğan “Okyanus ötesinden gelen telefonlarla istifa edenleri bugün kimse hatırlamıyor, hatırlamayacak” dedi ve ekledi: “Başkalarının oyuncağı olanlar çoktan unutuldular”.

140827092745_erdogan_512x288_afp_nocredit

Erdoğan konuşmasında 23 Nisan 1920’deki ilk TBMM toplantısına da vurgu yaptı:

“İlk Meclis’teki muhteva tam anlamı ile bir Türkiye manzarasıydı. Orada Türkler, Kürtler, Araplar, Çerkesler, Gürcüler, Arnavutlar, Boşnaklar, Romanlar vardı, orada Sünniler, Aleviler de vardı. Milletin bütün unsurları işgali sonra erdirmek Kurtulu Savaşı’nı sevk ve idare etmek için gönül birliği yapmışlardı. Türkiye Cumhuriyeti’nin mayası işte orada, ilk mecliste atıldı. Kurulacak devlet herkesin devleti olacakatı.”

“İlk meclisteki uyum ve umut muhafaza edilemedi” diyen Erdoğan, “Devlet vatandaşın herşeyine müdahale etmeye çalıştı, tek tip millet oluşturmak istedi” dedi.

Partisinin amacının 23 Nisan 1920 ruhunu Türkiye’ye yeniden kazandırmak ve ülkeyi kalkındırmak olduğunu söyleyen Erdoğan, “İki mücadeleyi de başarı ile bugüne getirdik” dedi.

Erdoğan yemin törenine katılmayacağını söyleyen CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu da eleştirdi. “Katılmamak bize bir şey kaybettirmez ama kendisine çok şey kaybettireceğini hatırlatmak isterim” diyen Erdoğan, “Bu yolda birileri ile yürümedik, biz bu yolda milletimizle yürüdük, onlarla buralara geldik” diye konuştu.

Erdoğan “Yeni Türkiye’de makbul ve makbul olmayan vatandaş ayrımı yoktur. Yeni Türkiye’de üzerinde ortaklaşılacak değerler daha çok demokrasi daha cok özgürlüktür” dedi.

AK Parti'yi destekleyen sosyal medya kullanıcıları, Twitter'da en fazla #AllahınaKurbanErdoğan etiketini kullanarak görüşlerini bildiriyor.

AK Parti’yi destekleyen sosyal medya kullanıcıları, Twitter’da en fazla #AllahınaKurbanErdoğan etiketini kullanarak görüşlerini bildiriyor.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar