“Sultan Yavuz, asilime edemedi; Tayyip hiç edemez!”

Aleviler, Hükümete karşı ayakta… Eğitimden din hizmetlerine, bürokrasiden TSK’ya pek çok alanda ayrımcılığa uğradıkları gerekçesiyle Ankara’ya geliyorlar… Türkiye’nin dört bir yanından yürüyüş başladı… Buluşma günü 12 Ekim…

Alevi örgütleri eğitimde gericiliğe, ayrımcılığa ve asimilasyona karşı yürüyüş başlattı. Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelecek Aleviler, 12 Ekim’de Ankara’da buluşacak.

Peki en çok hangi alanda haksızlığa uğradıklarından şikayet ediyorlar? Hükümet’ten ne talep ediyorlar? Karşı Gazete, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile konuştu.

“HERKES ERDOĞAN’A BENZEYECEK!”

Alevi toplumunun özellikle 4+4+4 eğitim sisteminin uygulanmaya başlamasıyla birlikte asimilasyon ve ayrımcılığa tabi tutulduğunu söyleyen Ağbaba’ya göre, şu andaki eğitim sistemi birbirine benzeyen öğrenciler yetiştirmeyi hedefliyor. “Tek tip öğrenciyi;Erdoğan’a benzeyen öğrencileri yetiştirmeyi hedefliyor” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı, yürüyüşün temel nedeninin bu sistem olduğunu vurguluyor. “Tamamen haklı bir yürüyüş” diyor.

”YAVUZ YAPAMADI, TAYYİP HİÇ YAPAMAZ!”

Yapılan tüm eleştiri ve girişimlere karşın, din derslerinde hala Alevilerle ilgili “pozitif” ifadelerin yer almadığını, öğretmenlerin zihinlerinde de Alevilerle ilgili olumsuz düşünceler olduğunu söyleyen Ağbaba, yakın dönemden örnekler de veriyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde, Erdoğan’ın kullandığı ifadeleri hatırlatıyor. Alevilerin devletin tüm kademelerinden silinmeye çalışıldığını anlatıyor…

“Erdoğan’ın Alevi hakimle ilgili ses kaydı internete düştü, Alevi okul müdürlerinin tamamı görevden alındı, tek bir Alevi kaymakam, vali kalmadı! Balyoz Operasyonu’nda TSK’daki Alevi subaylar tasfiye edildi, okullarda cemevi açılmıyor, mescit açılıyor, Alevi öğrencileri imam hatiplere kaydırmaya çalışıyorlar” sözleriyle Alevilerin son dönemde yaşadığı sorunları ortaya koydu.

“YAVUZ’UN KILICINA DA BAŞKALDIRDILAR”

Tüm uygulamaların sistemli ve bilinçli olarak yürütüldüğünü vurgulayan Veli Ağbaba, asimilasyon benzetmesi yaptı. “Yavuz, Alevileri asimile edemedi, Tayyip hiç edemez!” diyen CHP’li Ağbaba, “Yavuz’un kılıcına başkaldıran Aleviler, bu uygulamaya da başkaldırır” sözleriyle yürüyüşe destek verdi.

Burcu Oral Evren

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar