Filistin’in Gururu Mazlumların Sessiz Çığlığı İstanbul’da

Ortadoğu’nun kanayan yarası Filistin’de korkusuzca İsrail askerlerine kafa tutarak dünya gündemine oturan cesur kız çocuğu Ahed Tamimi, Başakşehir Belediyesi’nin davetlisi olarak İstanbul’a geldi.

Başakşehir Belediyesi tarafından kendisine verilecek olan “Hanzala Cesaret Ödülü”nü alacak olan Ahed Tamimi’yi hava alanında çok sayıda basın mensubu ve “Mavi Marmara” şehidi Gazeteci Cevdet Kılıçlar’ın ismi verilen Bilgievi öğrencileri karşıladı.Hava alanında çiçeklerle karşılanan Tamimi basına yaptığı açıklamada “Türkiye’de, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın vatanında olmaktan dolayı çok mutluyum. Filistin’in özgürlüğü için her şeyi yaparım” dedi.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Tamimi, 26 Aralık Çarşamba günü Başakşehir’de bir dizi etkinliğe katılarak, Hanzala Cesaret Ödülü’nü Başkan Mevlüt Uysal’ın elinden alacak.

Çocuk Gözüyle Filistin’i anlatacak
Ahed Tamimi Başakşehir’de “Daralan Vakitler Ülkesi Filistin” söyleşisine katılacak. Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın ev sahibi olarak katılacağı etkinliği Filistinin Türkiye’de yer alan STK temsilcileri, siyasi temsilcileri ve basın mensupları takip edecek.

Filistinin tarihi sürecinde dünü, bugünü ve yarınının masaya yatırılarak etraflıca tartışılacağı panel, 26 Aralık Çarşamba saat:20.00’da Çınar Kongre Merkezinde gerçekleşecek. Tamimi, panelde; Ülkesinde yaşanan acı dolu olayları çocuk gözüyle anlatacak.

Kur’an Tilaveti, Ezgiler, Panel ve serginin yer alacağı panele konuşmacı olarak; İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Prof Dr. Ahmet Ağırakça, Gazeteci-yazar Turan Kışlakçı, Gazze İslam Üniversitesini temsilcisi Moin Naim, Televizyon programcısı Ümit Sönmez katılacak.

“Filistinde çocuk olmak” resim sergisinin açılışını da yapacak olan Tamimi’ye açılış öncesi “Hanzala Cesaret Ödülü’nü Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal verecek.

Tüm ailesi cezaevinde
Ambargo altındaki Filistin’de gözaltı ve ölümler ise her geçen gün artıyor. Babası cezaevinde olan Ahed Tamiminin son olarak abisi de gözaltına alınınca korkusuzca İsrail askerlerinin karşısına çıkıp özgürlük istemiş ve Dünya ve Türkiye basınında cesareti ile gündeme oturmuştu.

39762 20121224_1757_2414819598 291120120152219232732_2 ahed-tamimi (1) ahed-tamimi cesur-kiz-turkiyede_4

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar