Karşı Gazete’ye polis baskını, Meclis gündeminde!

Bu sabah Karşı Gazete’nin İstanbul ofisinde kamp kuran, gerekçesi olmayan arama kararı ile arama yapıp, bilgisayarların içindekilere el koyan polis, Meclis’in gündeminde…

Sabah saatlerinde Karşı Gazete’nin İstanbul Şişli’deki ofisine giren ve gerekçesi olmayan arama kararı ile arama yapan polisler, Meclis’te gündem oldu.

BASKININ ARKASINDAKİ HABER: “HANİ O SES KAYITLARI MONTAJDI?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun verdiği soru önergesinde polisin “yolsuzluk tapelerin gerçek olduğunu kanıtlayan haberin kaldırılması için yaptığı pazarlık” da konu edildi.

Tanrıkulu’nun Karşı Gazete baskınıyla ilgili olarak, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya yönelttiği sorular şunlar :

ARAMANIN HUKUKİ GEREKÇESİ NE?

– 30 Eylül 2014 sabahı Karşı Gazete ve Grihat haber yayın sitelerinin adreslerine yapılan polis baskınlarının hukuki gerekçesi nedir?

ARAMA TALİMATINI KİM VERDİ?

– Polis güçlerine, Karşı Gazete ve Grihat basın kuruluşlarına baskın yapma talimatını kim ya da kimler hangi gerekçe ile vermiştir?

– Bu polis baskının “basını susturmaya” yönelik olduğu iddiaları doğru mudur?

ARAMA KARARINDA, GEREKÇE NİYE YOK?

– Polis güçlerine, yetkili Mahkemeler tarafından Karşı Gazete ve Grihat haber yayın siteleri adreslerinde arama yapma izni verilmiş midir? Arama kararında, aramanın gerekçesinin yer almadığı iddiası doğru mudur?

“İŞİMİZE GELMEYEN O HABER KALDIRILSIN” TALİMATINI KİM VERDİ?

– Arama yapan ekibe telefon ile söz konusu haberin kaldırılması talimatı verildiği iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, telefon ile söz konusu haberin kaldırılması talimatını veren kişi kimdir?

– Arama yapma izni verildiyse, hangi yetkili Mahkemelerin kararları ile Karşı Gazete ve Grihat haber yayın siteleri adreslerine polis tarafından baskın yapılmıştır?

– Polisin, Karşı Gazete ve Grihat haber yayın sitelerinden 25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu ile ilgili ‘’ Hani o ses kayıtları montajdı ‘’ başlıklı haberin kaldırılmasını istedikleri iddiası doğru mudur?

– İddia doğruysa, 25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu ile ilgili ‘’ Hani o ses kayıtları montajdı ‘’ başlıklı haberin kaldırılması talimatını kim vermiştir?

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar