Kılıçdaroğlu’na tam yetki

CHP MYK’dan koalisyon yorumu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, MYK toplantısından sonra açıklama yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, “CHP Merkez Yönetim Kurulu, Türkiye’nin derin ve yakıcı sorunlarının çözümü amacıyla, ülkenin yüksek çıkarlarını gözeterek, en az 4 yıl ufku olan, reform odaklı, yüksek profilli, geniş tabana dayanan bir koalisyon hükümeti kurulması yönünde iradesini bir kez daha ortaya koydu. Bu doğrultuda Sayın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na tam yetki verdi” açıklaması yaptı.
-“BÜYÜK BİR UZLAŞMA ZEMİNİ OLUŞTURMAYA ÇALIŞTIK”-
CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında genel merkezde toplandı. Koç, yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından yaptığı yazılı açıklamada, 7 Haziran tarihinde yapılan seçimlerde milletin hiçbir partiye tek başına iktidar kurabilecek bir çoğunluk vermediğini belirterek, “Halkımız bütün partilere ülkemizin karşı karşıya bulunduğu büyük sorunları çözmek için uzlaşma ve bir araya gelme sorumluluğu yükledi” dedi.
O tarihten itibaren CHP’nin köklü tarihine ve geleneğine uygun bir sorumluluk duygusuyla hareket ettiğini belirten Koç, “Siyasi partilere verilen her oyun bir yurttaşımızı temsil ettiği bilinciyle bütün partilere hak ettikleri saygı ile yaklaştık. Kimseyi dışlamadan uzlaşı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde temsil imkanı bulan hiçbir partiyi dışlamadan, ötekileştirmeden ve yok saymadan büyük bir uzlaşma zemini oluşturmaya çalıştık” değerlendirmesinde bulundu.
-5 TEMEL BAŞLIK: DIŞ POLTİKA, EKONOMİ, YENİ ANAYASA, EĞİTİM, TOPLUMSAL BARIŞ-
Koç, Türkiye’nin kritik bir süreçten geçtiğini ve yurttaşların 5 temel alanda karşı karşıya olduğu büyük sorunlara siyaset kurumunun çözüm üretmesini beklediğini ifade ederek, bu sorunların da ancak yüksek profilli, reform odaklı ve 4 yıl ufku olan bir koalisyon hükümetinin çözebileceğini kaydetti. Açıklamada 5 başlık şöyle sıralandı:
“1.Dış politika: Bölgede oluşan yeni tehditlere karşı çıkarlarımızı korumak ve güvenlik risklerini azaltmak, ‘yurtta barış, dünyada barış’ ekseni doğrultusunda hareket etmek zorundayız.
2.Ekonomi: ‘Orta gelir’ ve ‘orta teknoloji’ tuzağından kurtulmak; gençlerimize daha fazla iş olanağı sağlamak, yeni istihdam olanakları açmak, yüksek oranlarla büyüyerek rakiplerimizle aramızdaki farkı kapatmak ve bozulan gelir dağılımını düzeltmek için zaman kaybetmeksizin yapısal reformları hayata geçirmemiz gerekiyor. 6 milyonu aşkın işsiz yurttaşımız ve 17 milyon yoksul insanımız siyasetten sorun üretmesini değil, dertlerine derman olmasını istiyor. Kaybettiğimiz her an 77 milyon yurttaşımız kaybediyor.
3.Yeni Anayasa: İnsani gelişmişlik sıralamasında ilk 20 ülkeden biri olmak ve hak ettiğimiz yere ulaşmak için yeni bir anayasaya ihtiyacımız var. Büyük hedeflerimize ancak özgürlükçü, parlamenter sistemi güçlendiren, güçler ayrılığı ilkesini ve hukukun üstünlüğünü egemen kılan bir anayasa ve birinci sınıf bir demokrasiyle ulaşabiliriz.
4. Eğitim: 21’inci yüzyılda hak ettiğimiz yeri almak, yüksek katma değerli ürünler üretebilmek, ekonomimizi güçlendirmek için eğitim sistemini yenilemek zorundayız. Türkiye’yi bilgi toplumuna taşımak için okullarla, bölümlerle, inançlarla uğraşan değil, eğitim sistemini bir bütün olarak ele alan, bilimselliğe ve başarıya odaklı bir anlayış gereklidir.
5.Toplumsal Barış: Barış ve huzurun olmadığı bir ülke gelişemez ve kalkınamaz. Demokrasi ve adaletin olmadığı bir ülkede barış ve huzur olamaz. Toplumsal barışımızı tesis ederek, ülkemizin birlik ve bütünlük içerisinde büyük hedeflerine ulaşmasını sağlamak için cesaretle hareket etmeliyiz. Etnik kimlik, inanç ve yaşam tarzı ekseninde bölünen toplumu yeniden kaynaştırmak için atılması gereken adımlar var.
Karşı karşıya bulunduğumuz bu yakıcı sorunları ancak yüksek profilli, reform odaklı ve 4 yıl ufku olan bir koalisyon hükümeti çözebilir.”
-“ÖNCE TÜRKİYE SONRA CHP”-
Koç, “Önce Türkiye diyoruz” ifadesini kullanırken, seçimde en fazla oy alan iki siyasi partinin içinde yer alacağı, geniş toplumsal desteği bulunan bir koalisyonun yurtiçinde ve yurtdışında herkese güven verebileceğini, yurttaşlara umut aşılayabileceğini ifade etti. Halkın siyasi partilerden bir sonraki seçimleri değil, Türkiye’nin geleceğini düşünerek hareket etmesini beklediğini vurgulayan Koç, şöyle devam etti:
“CHP ‘Önce Türkiye, sonra CHP’ diyen bir anlayış ve tarihi sorumluluk duygusuyla ülkemizin karşı karşıya bulunduğu bütün sorunları çözme azim ve kararlılığına sahiptir. Bu gerçekler ve bu ihtiyaçlar çerçevesinde, CHP Merkez Yönetim Kurulu, Türkiye’nin derin ve yakıcı sorunlarının çözümü amacıyla, ülkenin yüksek çıkarlarını gözeterek, en az 4 yıl ufku olan, reform odaklı, yüksek profilli, geniş tabana dayanan bir koalisyon hükümeti kurulması yönünde iradesini bir kez daha ortaya koydu. Bu doğrultuda Sayın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na tam yetki verdi.”

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar