CHP listesini YSK’ya teslim etti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan: “131 milletvekilimizin 128 tanesi listelerimizde yerini korudu”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında dün toplanan Parti Meclisi 1 Kasım Milletvekili listelerine son şeklini verdi.

CHP, listelerinde yer alan yeni isimlerle 7 Haziran seçimlerine göre önemli oy artışı hedefliyor.
YSK’ya teslim edilen listelerde, 7 Haziran Genel Seçimlerinde milletvekili seçilen 131 ismin 128’i yerlerini korudu.

Basın İş Eski Genel Başkanı ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya ve Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Seyhan Erdoğdu CHP’nin milletvekili listelerinde öne çıkan yeni isimler oldu.

Akkaya, İstanbul 1’inci bölge 11’inci sıradan, Erdoğdu İstanbul 3’üncü Bölge 10’uncu sıradan milletvekili adayı gösterildi.

Erdoğdu’nun seçim bölgesinde kadınlar lehine bir başka değişiklik de Sibel Özdemir için gerçekleşti. 7 Haziran seçimlerinde 10’uncu sırada yer alan Sibel Özdemir kontenjan adaya ayrılan 9’uncu sıraya yükseltildi.

CHP’nin akademisyen kökenli adayları arasında yer alan Prof. Dr. Kenan Köymen Rize’de ilk sırayı aldı; Köymen akademik çalışmalarını uzun süre ABD’de sürdürmüştü. Köymen’in ardından Çetin Keçeli ve Ali Şahinler listeye girdi.
Bolu’da ise bir diğer akademisyen Mehmet Burak Cop 3’üncü sıradan 2’inci sıraya getirildi.

Gazeteci Naci Sapan Diyarbakır 1’inci sıra, uzun süredir CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun danışman kadrosunda bulunan Fatih Gürsul Elazığ 1’inci sıra milletvekili adayı oldu.

Van’da ilk sırayı Cemal Şan, Kahramanmaraş’ta ilk sırayı RTÜK eski üyesi- Gazeteci Ali Öztunç aldı.

Eski Milletvekillerinden merhum Mevlüt Aslanoğlu’nun oğlu Eren Arslanoğlu Malatya 2’inci sıra milletvekili adayı gösterildi. Şanlıurfa’da ise ilk sıra eski parlamenter Mehmet Vedat Melik’in oldu.

Parti Meclisi üyesi ve Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanlarından Fevzi Gümüş İstanbul 3 Bölge 11’inci sıradan milletvekili adayı oldu. Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanlarından Ali Balkız ise Ankara 8’inci sıradan aday gösterildi. Kayseri’de, CHP’nin “Efsanevi Belediye Başkanı” olarak nitelendirilen merhum Niyazi Bahçecioğlu’nun oğlu İbrahim Bahçecioğlu ikinci sıra adayı oldu.

ÖNCE TÜRKİYE DİYEN 550 ADAY
“Önce Türkiye, diyen 550 aday” olarak nitelendirilen CHP milletvekili aday listelerine ilişkin sayısal veriler ise şöyle:
425 Erkek/ 125 kadın Aday
13 İlkokul/ 11 Ortaokul/ 79 Lise/ 447 Üniversite
28 Genç Aday
14 Seçim Bölgesi’nde Kadın Adaylar ilk sırada

BÜLENT TEZCAN’DAN AÇIKLAMA
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan listeyi YSK’ya teslim ederken açıklamaya yaptı. Tezcan “Yeni listelerimizi oluştururken örgüt tabanının iradesini koruma, 7 Haziran’daki liste leri koruma kararı aldık. 131 milletvekilimizin 128 tanesi listelerimizde bulunmaktadır. Bu kadro önce Türkiye diyenlerin kadrosudur. Milletimiz için hayırlı olsun” dedi.
ÖZÇELİK’İN KENDİSİ ADAY OLMADI

Sayın Özçelik kendisi aday olmamıştır.

AYRINTILAR GELECEK…

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar