Liste dışı kalan Tüzel’den ilk yorum

Levent Tüzel bakanlık teklifini reddettiği için HDP tarafından yeniden aday gösterilmediğini belirtti.

Levent Tüzel bakanlık teklifini reddettiği için HDP tarafından yeniden aday gösterilmediğini belirterek, “Bir ölçüde HDP’nin tercihidir. Bakanlığı kabul etmeyişimizden kaynaklı onların tutumudur. Bu tutum eleştirilecek bir tutumdur” dedi.

İsmail Saymaz’ın Radikal’de yer alan haberine göre HDP tarafından liste dışını bırakılan Levent Tüzel, konuştu. EMEP ve HDP’nin yürüttüğü ittifak görüşmelerinin olumsuz sonuçlandığını ve bu nedenle bugün destek amaçlı ortak bir açıklamanın yapıldığını söyledi. Tüzel, bakanlığı reddetmesi nedeniyle bu kararın alınmış olduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Listede ben yokum. Bir ölçüde HDP’nin tercihidir. Bakanlığı kabul etmeyişimizden kaynaklı onların tutumudur. Bu tutum eleştirilecek bir tutumdur. Biz halk güçlerinin birliği diyoruz. Demokrasi mücadelesini büyütmeli, tek adam diktatörlüğü karşısında HDP desteklenmeli diyoruz. Ama bu yönde bir ittifak sağlanmadı. Biz de destek açıklaması yaptık. HDP, bizim kararımızı (bakanlığı reddetme kararı) parti hukukuna uygun davranmamak olarak niteledi. EMEP kararlarını bağımsız bir şekilde alır ve uygular. Şimdi dolayısıyla biz bu hareketi de eleştiriyoruz. Seçimlerde HDP’yi destekleyeceğiz ancak bu hareket tarzı, güçlendiren bir tarz değil. İttifak hukuku sağlanamadığı için EMEP olarak biz de aday vermiyoruz.”

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar