CHP İstanbul İl Başkanlığı Seçim Güvenliği Eylem Planını Açıkladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanlığı, 1 Kasım genel seçimleriyle ilgili olarak seçim güvenliği eylem planını açıkladı.

CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan CHP İstanbul Bilişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Tayfun İşbilen, seçimde kendilerince uygulanacak güvenlik tedbirlerini anlattı.
Türkiye’de seçmen sayısının 40 milyon civarında olduğuna dikkat çeken İşbilen, “10 milyonu İstanbul’da. Türkiye’de 174 bin sandık var, 28 bini İstanbul’da. Yani İstanbul Türkiye’nin yüzde 20’sini temsil ediyor. Sayısal olarak durum böyle ama İstanbul’un sosyolojik konumunu da düşündüğünüzde İstanbul’da her 3-4 puanlık artış, Türkiye’de 1-2 puanlık artışa denk düşen bir seçim sonucu veriyor” dedi.
Seçim günü İstanbul’da 100 bin kişi ile sahada olacaklarını belirten İşbilen, “On binlerce sandık sorumlumuz var. 28 bin sandıkta her sandıkta 3’er görevlimiz olacak. Okul, Bilişim, Veri Giriş sorumlularımız ve avukatlarımız var. Her seçimde olduğu gibi 100 bin kişi ile sahada olacağız” şeklinde konuştu.

MOBİL UYGULAMA GELİŞTİRİLDİ
Sandık başı anlık verisi ve ıslak imza verileri olmak üzere iki aşamalı bir eylem planı hazırlayan CHP, İstanbul’da kullanılmak üzere mobil uygulama da geliştirdi.
Mobil uygulama ile ilgili bilgi veren İşbilen, “Mobil uygulama sadece İstanbul’da uyguladığımız bir uygulama olacak. Bizim her okulda bir bilişim sorumlumuz var. Toplamda 2 bin tane bilişim sorumlumuz var. Toplanan verileri bir mobil uygulama ile bulunduğu sandığı seçiyor. Bulunduğu sandığa ait bilgileri giriyor ve sandık kapandıktan hemen sonra merkezimize ulaştırıyor” ifadelerini kullandı.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar