İşte Bursa 2012′de Bunları Geride Bıraktı

Medya Takip Merkezi (MTM), 2012 yılında Bursa’nın gündemini mercek altına alarak öne çıkan kişi, marka ve konuları belirledi. İşte, Bursa’da 2012 yılında en çok konuşulanlar… 

Bursa Büyükşehir IDO’ya rakip oldu…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 1987 yılında kurulan İstanbul Deniz Otobüsleri’nin (İDO), 2011’de özelleştirilmesinden sonra başlatılan esnek fiyat uygulamasıyla kamuoyunda sert şekilde eleştirilmişti.  Bunun üzerine, Bursa Büyükşehir Belediyesi ilk adımı attı, çalışmalara yıl içinde başlayarak bir gemi satın aldı. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından İDO’ya alternatif olarak Bursa ile İstanbul arasında deniz ulaşımını sağlamak amacıyla kurulan Bursa Deniz Otobüsleri İşletmesi’nin (BUDO), önümüzdeki günlerde seferlere başlaması bekleniyor.

Tramvay Hattı Bursa’nın çehresini değiştirecek…

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa caddelerinin çehresini değiştirecek olan tramvay hatlarını halkla buluşturmak için yıl içinde çalışmalar yaptı. Temmuz ayı içinde tamamlanan ihale sürecinin ardından uygulamalar başladı. T1 adı verilen Heykel-Garaj Tramvay Hattı’nın, ilk etapta 6,5 kilometrelik kısmının tamamlanması hedefleniyor. 31 Temmuz salı günü başlayan inşaatın bir yıl içinde bitirilmesi planlanırken, bu hattın ardından Yeşil Çekirge ve Terminal hatları ile İncirli hattının Siteler’e uzatılması için de çalışmalara başlanacağı belirtildi. Yılın son ayında ise, iki yıldan beri proje çalışmaları sürdürülen tramvay vagonu ‘İpekböceği’nin test sürüşleri başladı. Türk mühendislerinin tasarımı ve Türk işçilerinin el emeği olan, yüzde 90’ı yerli tramvayın üretimi geçen ‘İpekböceği’ adı verilen tramvay,  Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliği Sanayi Ticaret A.Ş.’nin bölgesinde test sürüşleri yaptı. Bursa’da İpekböceği ismi verilen vagonların kullanılması beklenen tramvay hattının ihalesini, 17,9 milyon lira ile İspanyol Comsa firması kazanmıştı.

Şehit haberleriyle konuşuldu…

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde, PKK’lı teröristler tarafından ilçe merkezindeki güvenlik noktalarına uzun namlulu silah ve roketatarlarla saldırı gerçekleştirildi. Çıkan çatışma sonucunda 10 güvenlik görevlisi şehit olurken, şehit askerlerden Jandarma Komando Er Süleyman Güleç’in haberi, memleketi Bursa’nın İznik ilçesine bağlı Müşküle köyünü yasa boğdu.

Hakkari Çukurca’da teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan 28 yaşındaki Tankçı Üsteğmen Aykut Köroğlu, şehit düşen bir başka Bursalı’ydı. Şehit üsteğmen Köroğlu’nun cenazesi, dolu olduğu için define kapatılan Bursa’daki Pınarbaşı Şehitliği’nde, Genelkurmay’dan alınan özel izinle defnedildi. Köroğlu, Bursa Işıklar Askeri Lisesi’ndeki arkadaşları ile Pınarbaşı Şehitliği’ni ziyaretinde “Şehit olursam buraya gömülmek isterim” demişti.

Bir diğer şehit haberi ise, Diyarbakır’ın Lice İlçesi’nden geldi. Lice İlçesi Abalı Köyü üs bölgesinde personel değişimi sırasında Skorsky tipi helikopterin kuyruk kısmı, kalkış sırasında tele çarparak gövdesi üzerine düştü. Kazada, Uzman Çavuş İlyas Genel şehit oldu.

Bursa’ya hızlı tren…

Bursa’da Yüksek Hızlı Tren (YHT) özleminde sona yaklaşıldı. Bursa ile Ankara arasındaki yolculuk süresini 2 saat 15 dakikaya düşürecek YHT projesi, 2015 yılının sonuna doğru tamamlanarak, kentin 58 yıllık tren özlemine son verecek. Bursa merkezindeki ana istasyonun temeli, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in katılımıyla atıldı. Yolcu ile yük trenlerinin birlikte işletilebileceği YHT,  son YHT teknolojisine ve 250 kilometre hıza uygun inşa ediliyor.

Bursaspor’a Timsah görünümlü stat…

Medya Takip Merkezi’nin verilerine göre, yılın en çok konuşulan Süper Lig ekiplerinden olan Bursaspor,  yakında kendi simgesiyle anılan bir stada sahip olacak. Dünyada takımın simgesiyle projelendirilen ender stadyumlardan biri olan ve çatısı “Timsah” görünümünde planlanan 45 bin kişilik Bursa Büyükşehir Belediyesi Stadyumu’nda sona yaklaşılıyor. Kaba inşaatının % 95’i tamamlanan Timsah Arena’nın, önümüzdeki yaz bitmesi hedefleniyor. Etrafında bin dönüm düzenlenecek bir yeşil alanın da yer alacağı stat, aynı zamanda içindeki 28 civarında restoran kafeterya ile 20 bin metrekarenin üzerindeki ticari alanıyla maç günleri, saatleri dışında da yaşayacak bir cazibe noktası olacak.

Açlık grevi gerginliği…

Bursa’da bir grup BDP’li, cezaevlerindeki açlık grevlerine destek vermek amacıyla AK Parti Yıldırım İlçe Başkanlığı’na yürümek isteyince tatsız olaylar yaşandı. Yıldırım BDP ilçe örgütü üyeleri, parti binası önünde yapılan basın açıklamasının ardından, AK Parti Yıldırım İlçe Başkanlığı’na yürümek istedi. Uyarıları dikkate almayan kalabalığa, yöredeki vatandaşlar tepki gösterince arbede çıktı. Polis, çevre illerden gelen ekiplerle birlikte Yavuz Selim ve Ulus Mahallesi’ndeki önlemlerini artırdı. İki gün süreyle devam eden gerginlikte, iki grubun arasına panzerlerle set kuruldu. Yaşanan olaylarda çok sayıda silah sesleri duyulurken, arbede sırasında bir polis memurunun silahının, kimliği belirlenemeyen kişilerce alındığı belirtildi. Yaşanan gerginlik sırasında iddiaya göre bir vatandaş, başının sol şakağına isabet eden kurşunla, bir kişi de taş ve sopalarla aldığı darbe sonucu kolundan yaralandı.

Yangınlar maddi zarara yol açtı…

Bursa’nın Karacabey İlçesi’nde restorasyonu süren 600 yıllık Hüdavendigar Ulu Cami’de yangın çıktı. Caminin yanarak küle dönmesiyle ilgili olarak savcılık soruşturma başlattı. Cami inşaatında çalışan işçilerin itfaiyeye geç haber verdiği öne sürülen yangının, duvarlardaki eski boyaların, piknik tüpünden ‘pürmüz’ aparatıyla ateş püskürtülerek kabartılması işlemi sırasında çıktığı iddia edildi. Karacabey Cumhuriyet Savcılığı yangınla ilgili soruşturma başlatılırken, restorasyon çalışması sebebiyle kapalı olması can kaybı yaşanmadı.

Bursa’nın İnegöl ilçesindeki Kapalı Çarşı’da da yangın çıktı. Bir  iş yerinde çıkan ve kısa sürede büyüyen yangın, çarşıdaki diğer iş yerlerine sıçradı. Çıkan yangının ardından ciddi maddi kayıpların yaşandığı belirtildi.

Dünya Rekoru İçin 2023 metre boyunda börek yapıldı…

Bursa’daki bir pastane sahibi tarafından 2023’te kutlanacak Cumhuriyetin 100.yılı etkinlikleri kapsamında tam 2.023 metre boyunda börek yapıldı. Börekle, 2009 yılında Macaristan’da yapılan 105 metre ve 10 bin porsiyon börek rekorunu kırarak yeni bir rekora imza atıldı. 250 kişilik bir ekip tarafından hazırlanan börek, Guinness Rekorlar Kitabı’nda yerini aldı.

Bursa’ya Çevre Oscar’ı…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında bu yıl ilk kez ‘Temiz Türkiyem Yarışması’ yarışması düzenlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu’nun yanı sıra valiler, Büyükşehir Belediye Başkanları ve çok sayıda davetlinin yer aldığı törende, En Temiz Büyükşehir Belediyeleri kategorisinde Bursa Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Çevre Oscar’ının sahibi oldu.

Nilüfer Deresi ödüle gölge düşürdü…

Ancak, Nilüfer Deresi’nde yaşanan kirlilik ise bu ödüle gölge düşürdü. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Nilüfer Deresi, Deliçay ve Karadere’deki oluşan kirlilik iddialarına ilişkin başlattığı inceleme sonucunda, Nilüfer Dersi’ne doğrudan deşarjı olan ilgili tekstil fabrikalarından alınan analiz sonuçlarının Su Kirliliği ve Kontrolü Yönetmeliği’ne uygun olmadığı tespit edildi. Numune sonuçlarında, suların serbest klor, sülfür ve renk parametrelerinin yüksek olması üzerine kirliliğe neden olan tesislere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 75 bin 392 lira idari yaptırım cezası uyguladı. Fabrikaların kimyasal atıkları ile kirlenen Nilüfer Deresi, geçtiği yerlerde yaşanları da isyan ettirdi. Çayönü köyünden sonra Çaylı köyü sakinleri de eylem yapıp, dereyi kirleten işletmeleri ve kesilen cezaların yeterli olmamasını protesto etti. Nilüfer Deresi’nden akan suyun hayvanlar tarafından bile tüketilmesinin sakıncalı olduğunu belirten Çaylı köyü sakinleri, bugüne kadar ciddi tedbir alınmadığını, korkudan nefes alamaz hale geldiklerini belirttiler.

Bursa’da yarım asırlık festival coşkusu…

Türkiye’nin en uzun festivallerinden biri olma özelliği gösteren Uluslararası Bursa Festivali, 12 Haziran – 03 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşti.  Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) ve Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen festivalde, Türkiye’den ve dünyadan birçok ünlü ismi Bursalılarla buluştu. Festival kapsamında yer alan Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması için ise 80 ülkeden alınan müracaat, festivale gösterilen ilgiyi gözler önünde serer nitelikteydi.

Bursa’da bu isimler konuşuldu…

2012 yılı Bursa gündemini analiz eden Medya Takip Merkezi’nin hazırlamış olduğu araştırmaya göre, yılın en çok konuşulan Bursalı ismi Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç oldu. Arınç, birinci öğretimde harçların kaldırılması, Suriye ile ilişkiler ve yılın son ayına damgasını vuran Abdullah Öcalan ile ilgili açıklamalarla ön plana çıkarken, 25 bin 897 adet habere konu edildi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise, Bursa için yaptığı sosyal fayda çalışmaları, Bursa Deniz Otobüsleri İşletmesi (BUDO) ve YHT haberleri ile gündemdeydi.

MTM verileriyle yılın en çok konuşulan diğer isimleri ise şu şekilde gerçekleşti;

AYIN EN ÇOK KONUŞULAN İSİMLERİ

No

Kişi

Adet

1 Bülent Arınç

25.897

2 Recep Altepe

10.881

3 Şahabettin Harput

5.929

4 Turhan Tayan

1.437

5 Hüseyin Şahin

1.214

6 İsmet Büyükataman

1.196

7 Sena Kaleli

1.185

8 Ali Osman Kahya

1.015

9 Önder Matlı

772

10 Aykan Erdemir

744

MTM Medya Takip Merkezi’nin, 2012 yılında 1800’ü aşkın gazete ve dergide yaptığı medya takibi sonuçlarından derlenmiştir

 

Yılın en çok konuşulan markaları…

MTM’nin 2012 yılını kapsayan aynı araştırmasında,  Bursa’nın en çok konuşulan markası Bosch oldu. Bosch, yeni teknoloji sınıfı ürünleriyle adından söz ettirerek 3 bin 501 habere konu edildi.

Yıl boyunca en çok konuşulan bir diğer Bursa markası ise, Uludağ idi. Marka, reklam çalışmalarıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başararak, 2 bin 940 haber adediyle basında yer aldı.

2012’de öne çıkan diğer markalar;

AYIN EN ÇOK KONUŞULAN MARKALARI

No

Marka

Adet

1 Bosch

3.501

2 Uludağ

2.940

3 Nestle

1.379

4 Sütaş

920

5 Bursa Almira Otel

871

6 Karsan Otomotiv

847

7 Zorlu Enerji

787

8 Aroma

720

9 Çilek

643

10 Yeşim Tekstil

393

MTM Medya Takip Merkezi’nin, 2012 yılında 1800’ü aşkın gazete ve dergide yaptığı medya takibi sonuçlarından derlenmiştir

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar