Fırat Üniversitesi’ndeki Audi Vurgunu Meclis Gündeminde

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, “Türkiye’nin en lüks ve en pahalı otomobillerinden birinin üniversiteye ait para kullanılarak satın alınması hakkındaki iddialar doğru mudur?” diye sordu.

Tanrıkulu, Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yönelttiği soru önergesinde, “Basına yansıyan iddialara göre, Fırat Üniversitesi ile öğrenci harçlarının yatırıldığı bir banka ile yapılan protokole göre Üniversite 27 Eylül 2009 itibari ile 1 milyon 310 bin liralık promosyon hakkını kullanmak istemiş, söz konusu paranın bir bölümü üniversite şenlikleri için kullanılmıştır. Ne var ki, aynı paradan 1 adet lüks araç alınmış ve hesapta 823 bin 89 TL kalmıştır” dedi.

SORUŞTURMA NE AŞAMADA?

Tanrıkulu, Başbakan’dan şu soruların yanıtını istedi:

*Türkiye’nin en lüks ve en pahalı otomobillerinden birinin üniversiteye ait para kullanılarak satın alınması hakkındaki iddialar doğru mudur?

*Anılan iddialar doğru ise 480 bin TL civarında piyasa değeri bulunan araç kim için alınmış ve kim tarafından kullanılmaktadır?

*Fırat Üniversitesine ait para kullanılmak suretiyle alınan araç nedeniyle oluşan kamu zararı ne kadardır?

*Anılan iddialara ilişkin olarak başlatılan soruşturmalar ne aşamadadır ve kimler hakkında ne gibi işlemler gerçekleştirilmiştir?”

Konu ile ilgili detaylı haber:

Fırat Üniversitesi’nde Yolsuzluk!

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar