İstanbul Üniversitesi’nden 7 BMW Hakkında Açıklama

Redhack’in YÖK’ün sitesini hacklemesi sonucu ortaya çıkan belgeye ilişkin İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü yanıt verdi.

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü, öğrenci harçlarının Ziraat Bankası’nda toplanması karşılığında üniversiteye 1 BMV ve 6 Passat marka araç verildiği şeklindeki belgelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Araçlar hibe edildi
Üniversite rektörlüğünden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Medyada “Redhack’in Yayımladığı Belgeler” doğrultusunda İstanbul Üniversitesi ile ilgili yayımlanan haberlerde yer alan bilgiler kesinlikle doğru değil ve yanıltıcıdır.

İstanbul Üniversitesi ile ilgili yayımlanan haberlere konu olan 2009 yılına ait belgeler üzerinde Sayıştay denetçileri tarafından tam inceleme yapılmıştır. İnceleme ile ilgili olarak Sayıştay’a yazılı ve belgeli açıklamalar yapılmıştır. Sayıştay 3. Daire tarafından yapılan inceleme neticesinde “Yapılan harcamaların usulüne uygun olduğu” Sayıştay ilamı ile anlaşılmıştır.

Haberlerde geçen 6 adet Passat ve 1 adet BMW marka araç İstanbul Üniversitesi’ne hibe edilmiştir. Bu araçlar İstanbul Üniversitesi’ne aittir. Bu araçların hepsi için Maliye Bakanlığı’na yazı yazılmış ve 3 adet Passat ve 1 adet BMW marka araç Bakanlar Kurulu kararıyla İstanbul Üniversitesi Taşıt Cetveli’ne (T Cetveli) kayıt edilmiştir. Diğer 3 adet Passat marka aracın ise bütçe olanakları nedeniyle İstanbul Üniversitesi T Cetveli’ne kayıt işlemleri 2013 yılında gerçekleştirilecektir. (Habere konu olan araçların ruhsatları ekte sunulmuştur.)

Haberlerde yer alan Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakültelerinin otoparkları, İstanbul Üniversitesi Sosyal Tesisleri tarafından işletilmektedir. İÜ Sosyal Tesisleri tarafından 2009-2012 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi’nin bütçesine kira geliri olarak toplam 4 milyon 439 bin 333 TL yatırılmıştır. İÜ Sosyal Tesisleri’nin kira gelirleri ve kârı yıllık olarak İstanbul Üniversitesi’nin bütçesine aktarılmaktadır.

Peki araçlar ne karşılığında hibe edildi?
İstanbul Üniversitesi araçların ne karşılığında hibe edildiğine ilişkin bir açıklamada bulunmadı.

Buna karşın Redhack’in yayınladığı belgelerde üniversiteye ilişkin önemli iddialarda bulunulmuştu. Sayıştay’ın yaptığı incelemeler sonucunda İstanbul Üniversitesi’nin 1 milyon 537 bin TL’yi muhasebe kayıtlarına girmediği tespit edilmişti.

Yapılan incelemeler sonucunda Ziraat Bankası’nın İstanbul Üniversitesi’ne 325 bin TL’lik bir adet BMW ve 431 bin TL’lik 6 adet otomobili bağışladığı ortaya çıkmıştı.

İşte belgelerde yer alan kimi ifadeler:

-İstanbul Üniversitesi ile Ziraat Bankası arasında yapılan protokol gereği alınan nakdi yardımların bütçe geliri olarak muhasebe kayıtlarına alınmadığı, alınan nakdi yardımların kullanımı konusunda ise mevzuat hükümlerine uyulmadığı belirlendi.

-Bankanın üniversiteye yazdığı yazıda vadesiz banka hesaplarında bulunan yıllık ortalama vadesiz tutarlar üzerinden ödenek tahsis edildiği, ayrıca 7 adet binek otomobilin üniversitenin vakfına verildiği ve üniversite için kullanılığı belirtilmiş olup, bunun karşılığında üniversitenin yıllık 100 milyon TL vadesiz mevduat ortalaması oluşacak şekilde proje edildiği ve ödeneğin buna göre belirlendiği belirtilmiştir.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar