Kılıçdaroğlu: HDP ile AKP arasında başkanlık pazarlığına ilişkin güçlü işaretler var

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün başlatttığı “HDP ile AK Parti görüşüyor” tartışmasına “HDP ile AK Parti arasında başkanlık ve özerklik pazarlığı olduğuna ilişkin güçlü işaretler var” sözleriyle devam etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yarın başlayacak olan kurultay öncesi açıklamalarda bulundu. Önceki gün başka bir gazetede “HDP ile AK Parti’nin görüştüğü” iddiasını dile getiren Kılıçdaroğlu, “Bu süreçte HDP’nin çok açık ve net sözlerle başkanlık sistemine karşı olup olmadığını açıklaması lazım. Gerçekten karşı mı yoksa AK Parti ile kapalı kapılar ardında görüşmeler mi yapılıyor? HDP ile AK Parti arasında başkanlık ve özerklik pazarlığı olduğuna ilişkin güçlü işaretler var” ifadelerini kullandı.

Hürriyet’ten Rıfat Başaran’ın haberine göre, Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının ilgili kısmı şu şekilde:

“Diğer siyasi partilerin bizim seçim bildirgesini örnek aldıkları bir süreci yaşadık. CHP, Türkiye sorunlarını en iyi bilen ve en sağlıklı çözümleri üreten parti. Bu, toplumun her kesimi tarafından kabul ediliyor. Bütün bunlara rağmen beklediğimizi alamadık. Bunun nedenleri var. Birincisi; toplumun aşırı kutuplaşması. O kutuplaşma iktidar partisinin işine geldi. Bizim söylemlerimiz, AK Parti tarafından kopya edilince, ‘bunlar da aynısını söylüyor’ düşüncesi ikinci turda etkili oldu. İkincisi; CHP’nin geçmişine yönelik haksız eleştiriler, özellikle kırsal ve kırsala yakın kesimlerde bir tortu bırakmış durumda. Bunların da yıkılması, kırılması lazım. Üçüncüsü; biz bir şey söyledik diye ikinci gün koşup bize oy vermesini beklemek de hayalcilik. Toplumun bunu sindirmesi, denemesi ve ‘CHP bu söylemlerine devam edecek mi, yoksa seçim için mi diye’ görmesi lazım.

HDP İLE PAZARLIK VAR MI?
Bu tablo böyle devam ederse, batı ile doğu arasındaki bağlar daha derin, daha köklü yara alacak. Türkiye bu hale AK Parti hükümetleri tarafından bilinçli olarak getirildi. AK Parti hükümetleri ile PKK arasında işbirliği olduğuna inanıyorum. Çünkü Türkiye’de ikisine hizmet eden bir tablo var, faturayı siviller ödüyor. İkisi arasında zımmi anlaşma olduğuna inanıyorum. Bu sadece benim görüşüm değil, böyle düşünen aydınlar da var.

BAŞKANLIK AÇIKLAMASI
Bu süreçte HDP’nin çok açık ve net sözlerle başkanlık sistemine karşı olup olmadığını açıklaması lazım. Gerçekten karşı mı yoksa AK Parti ile kapalı kapılar ardında görüşmeler mi yapılıyor? HDP ile AK Parti arasında başkanlık ve özerklik pazarlığı olduğuna ilişkin güçlü işaretler var. İmralı ile zaten görüşmeler devam ediyor.

AYDINLAR İZİN ALMAMALI
Bir ülkenin aydınları düşüncelerini açıklarken kimseden izin almamalılar. Düşüncelerine katılır veya katılmazsınız. Cumhurbaşkanlığı makamında oturan kişinin yapacağı eleştirinin belli bir ağırlığı ve üslubunun olması lazım. Yurt dışından imza atan, dünya çapında saygın aydınlar var. Onlar Erdoğan’ı diktatör olarak görmeye başladılar ve diktatör olarak görmelerine neden olan ana unsur, genel tavrı. Cumhurbaşkanı böyle konuştukça bir başkası çıkıp ‘oluk oluk kan akıtmak, o kanla banyo yapmaktan’ sözediyor. AK Parti’lilerin bu durumu eleştirmesi için Erdoğan’dan izin almaları lazım.
Rize’de, Erdoğan’ı destekleyen miting yapmıştı. Orada da, ‘oluk oluk kan akacak’ ifadesini kullandı. Bir siyasal partiye mafya destek veriyorsa, o partinin kendisini gözden geçirmesi lazım.

PEKER AYDINLARI ÖLDÜRSE
Sedat Peker kim? Sedat Peker, kalkıp aydınlardan üç kişiyi öldürse ne olacak? Büyük bir ihtimalle Erdoğan ‘hak yerini buldu’ diyecek. Böyle bir devlet anlayışı olur mu? Beğenmezsen eleştirirsiniz. Kenan Evren döneminden ne farkı var?”