CHP Kocaeli Milletvekilleri : Mafya bozuntusunun şiddet ifadeleri dururken…

CHP Kocaeli Milletvekilleri Haydar Akar, Tahsin Tarhan, Fatma Hürriyet Kaplan ve Cengiz Sarıbay, Kocaeli Üniversitesi’nde görevli akademisyenlerin gözaltına alınması ile ilgili olarak açıklama yaptı.

Açıklamada, ” Aynı zaman içerisinde, akademisyenlere tehdit amacıyla insanların kanıyla duş alacağını söyleyen Cumhurbaşkanı himayesindeki mafya bozuntusunun şiddet ifadeleri dururken akademisyenlere gözaltı, hukukla ifade edilebilecek bir durum değil” ifadeleri kullanıldı.

CHP Kocaeli Milletvekilleri Haydar Akar, Tahsin Tarhan, Fatma Hürriyet Kaplan ve Cengiz Sarıbay yaptıkları açıklama şöyle; “CHP Kocaeli örgütü olarak bizler her türlü teröre amasız, fakatsız, lakinsiz karşıyız, şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Bizler terörün insanlık suçu olduğunu kabul eden bir partinin üyesiyiz.. Teröre karşı olduğumuz gibi, düşünceyi açıklama hürriyetine yapılan baskılara da karşıyız. Hukukun temel ilkesi de bunu gerektirir.. Türkiye’de düşünen gazeteciler, akademisyenler, toplumun tüm sınıflarının, düşüncelerini açıkladı diye suçlanmaları, hukukla ve demokrasinin evrensel ilkeleriyle asla bağdaşmamaktadır. Ülkemizde düşünceleri nedeniyle insanların evlerinin basılıp gözaltına alınmalarını kabul etmemiz mümkün değildir..

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği talimatla açılan soruşturmayla birlikte, düşüncelerini açıklama özgürlüğünü kullanan çok sayıda akademisyenin gözaltına alınmasını ve görevden uzaklaştırılmasını hukuksuz, kabul edilemez ve son derece tehlikeli buluyoruz. Şunu açıkça söyleme gerekir ki, Akademisyenlerin açıklama yapması değil akademisyenlere gözaltı suçtur… CHP, Türkiye’de herkesin düşüncesini özgürce söylemesinden yanadır.Akademisyenlerin açıklamasına katılmasak bile şiddet içermedikçe her türlü Düşünceye saygı duyarız. Aynı zaman içerisinde, akademisyenlere tehdit amacıyla insanların kanıyla duş alacağını söyleyen Cumhurbaşkanı himayesindeki mafya bozuntusunun şiddet ifadeleri dururken akademisyenlere gözaltı, hukukla ifade edilebilecek bir durum değil…Düşünce özgürlüğü yüzünden hapiste yatmak, artık yüzlerce yıl öncesinde kalmıştır. Tam 226 yıl önce Fransız düşünür Voltaire’in,’“Düşüncelerine katılmıyorum ama o fikirleri özgürce ifade edebilmen için gerekirse canımı bile veririm( sözlerinin önemini bir kez daha vurgulayarak gözaltına alınan akademisyenlerin bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar