MHP’de kurultay için gerekli sayı bulundu: Gözler imzalara da ‘flu bakan’ Bahçeli’de

MHP’de muhalif kanat, olağanüstü kongre talebi için gereken imza sayısına ulaştı. Gözler imzaları dikkate almayacağını açıklayan MHP lideri Devlet Bahçeli’de.

Milliyetçi Hareket Partisi’nde 1 Kasım seçimlerinden sonra harekete geçen Sinan Oğan, Koray Aydın ve Meral Akşener, 543 imza toplayarak tüzük kurultayı için yeterli sayıyı topladı.

MHP’de olağanüstü kurultayın toplanabilmesi için 249 imza yeterli ancak MHP tüzüğüne göre olağanüstü kurultaylarda genel başkanlık seçilmesine izin verilmiyor. MHP kurultayında tüzüğün de değişebilmesi için 601 imza gerekiyor.

Bundan sonra ne olacak?

Henüz 601 imza toplanmadığı için kurultay düzenlense bile genel başkanlık seçimi yapılmayabilir. Zira Bahçeli, bu imzaları geçersiz sayacağını ve olağanüstü kurultayı toplamayacağını ilan etmişti. Bahçeli, “İmzayı, kim ne kadar toplarsa toplasın. Müracaatları halinde kabulü mümkün olmayacaktır” diye rest çekmişti.

Bu aşamadan sonra muhalefet yargı sürecini başlatacak. Parti yönetiminin yeterli imzaya rağmen kurultaya gitmemesi nedeniyle ‘kayyum aracılığıyla kurultay’ talep edilecek. Muhaliflerin talebi kabul görürse mahkeme parti üyesi dört kişiyi kurultayı gerçekleştirmek üzere kayyum olarak görevlendirecek.

Kayyum atanması durumunda bu heyetin yetkileri, sadece kurultayla sınırlı olacak. Genel başkan ve parti yetkili organları görevlerini sürdürecek.

Muhalefet yargı yoluyla da genel başkanlık seçimine gidemezse Bahçeli, 18 Mart 2018’de yapılmasına karar verilen MHP’nin 12. Olağan Büyük Kongresi’ne kadar genel başkanlık görevini sürdürecek.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar