CHP Bayan Genelkurmay Başkanı İstedi

CHP PM Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, Milli Savunma Bakanlığı’na kadınların Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki konumunu öğrenmek için verdiği yazılı soru önergesine aldığı cevabın, Türkiye’nin çağdaş yüzü olarak kabul edilen TSK adına hayal kırıklığı oluşturduğunu ifade etti.

Hurşit Güneş, “Toplam rütbeli asker içinde kadınların oranı yüzde 1,3’e tekabül ediyor. Halbuki çalışma hayatında fırsat verildiğinde kadınlar çok başarılı olduğu biliniyor. Kadınlara seçme seçilme hakkını en erken veren ülkelerden biri olan Türkiye; anaların çocuklarını gönül rahatlığıyla yine bir anne şefkatine teslim etmesini sağlayacak kadın generaller ya da anne olan bir genel kurmay başkanı niye çıkarmasın?” dedi.

Milli Savunma Bakanlığı’na kadınların Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki konumunu öğrenmek için verdiği yazılı soru önergesine aldığı cevabın kamuoyunda Türkiye’nin çağdaş yüzü olarak kabul edilen TSK adına hayal kırıklığı oluşturduğunu ifade etti.

Soru önergemize verilen cevabın kadın subay oranının sadece yüzde 3,4, kadın astsubay oranının ise belirtmeye bile gerek duyulmayacak bir şekilde binde 4 olduğunu gösterdiğini anlatan Güneş, “Kadınlara seçme seçilme hakkını en erken veren ülkelerden biri olan Türkiye; anaların çocuklarını gönül rahatlığıyla yine bir anne şefkatine teslim etmesini sağlayacak kadın generaller ya da anne olan bir genel kurmay başkanı niye çıkarmasın? Biz harp akademilerinde yetişmiş Atatürk’ün çağdaş Türkiyesi’ni temsil edecek kadın generaller istiyoruz.” dedi.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar