Suriye ordusu Rabia’yı aldı, Lazkiye kırsalı büyük oranda çetelerden temizlendi

Rus savaş uçaklarının hava desteğiyle operasyonlarını sürdüren Suriye ordusu ve müttefikleri, Lazkiye’nin kuzey kırsalında cihatçı çetelerin son kalelerinden Rabia kasabasını kontrol altına aldı

Suriye ordusu ve müttefikleri, Türkiye sınırında bulunan, Lazkiye kırsalındaki stratejik öneme sahip Rabia kasabasını ele geçirmek için bugün (24 Ocak) sabah saatlerinde Rus savaş uçaklarının hava desteğiyle üç koldan büyük bir operasyon başlattı.

Operasyonlar sonucunda Suriye ordu güçleri Ravda, Toros, Dervişhan, Rabia’yı kontrol altına aldı. Rabia kasabasının alınmasıyla cihatçı çetelerin ikmal yolu kesilmiş oldu.

Sputnik’in haberine göre, Rusya’nın yoğun bombardıman yaptığı bu operasyonda 23 cihatçı öldürülürken, 160 cihatçı da yaralandı. Yaralanan cihatçılar sınırda bekletilen ambulanslarla Hatay’daki hastanelere kaldırılırken, Rabia çevresindeki cihatçıların da Türkiye sınırına yakın olan bölgelere kaçtıkları belirtildi.

İngiltere merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de Rabia kasabasının Suriye ordu güçleri tarafından alındığını doğruladı.

Gözlemevi Direktörü Rami Abdurrahman, “Son 48 saatte rejim güçleri, 20 köyü ele geçirerek, kentin etrafını güney, batı ve kuzey olmak üzere üç taraftan sardı” dedi.

Abdurrahman, üst düzey Rus askeri yetkililerin Rabia’daki operasyonlarda yer aldığının ve Rus hava kuvvetlerinin de kasabanın ele geçirilmesinde önemli bir role sahip olduğunu açıkladı.

Lazkiye’nin kuzeydoğusunda bulunan Rabia kasabası uzun süredir cihatçıların kontrolündeydi ve bölgede El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi, AK Parti destekli Ahrar’uş Şam ile Sultan Abdülhamid Tugayı aktifti.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’nın haberine göre, ordu güçlerinin son iki gündeki operasyonları neticesinde Tuffahiye, Batı Hulva, Doğu Hulva, Emlik, Beyt Arap, Beyt Ablak, Tel Aşolin ve civarda bulunan tüm tepelerin yanı sıra Sveyda, Serkel, Keloksi, Burcesliye ve Merran dağları ile birlikte 16’dan fazla köy ve stratejik noktayı kontrol altına alındı.

Rabia’nın alınmasıyla Lazkiye kırsalını büyük oranda cihatçı çetelerden temizleyen Suriye ordusu ve müttefikleri adım adım Cisr eş-Şuğur ve İdlip’e ilerliyor.