Gazetecilerden YÖK’e Kınama

Çağdaş Gazeteciler Derneği, RedHack tarafından ele geçirilen “gizli” belgeleri yayınlayan basın kuruluşlarını tehdit eden YÖK’ü kınadı.

ÇGD Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Red Hack” adlı hacker grubunun YÖK’ün veritabanına girerek ele geçirdiğini açıkladığı üniversiteler ile ilgili belgeler son günlerde kamuoyunun tüm kesimleri tarafından tartışılmaktadır. Resmi belgelerdeki soruşturmaları konu edinen bu belgelerden üniversitelerin kamu olanaklarını nasıl kullandığı, harç parası ödemekte zorlanan öğrencilerini düşünmeyip kendi lüks harcamalarını düşünen bazı üniversite yöneticilerini gözler önüne sermiştir. YÖK ise ibret verici söz konusu bu belgeleri nasıl “kaptırdığına”, ciddi iddialara cevap vermek yerine bu belgeleri haber yapan gazetecileri tehdit etmeyi kendisine görev edinmiştir.

Kamu adına görev yapan gazeteciler, kamunun çıkarını savunmakla görevlidir. İfşa edilen bu belgelerdeki iddiaları yurttaşa aktarmak gazetecilerin temel görevleri arasındadır. Son dönemdeki faşizan uygulamalara karşı yaratılan oto sansür ikliminden ve YÖK’ün tehdidinden etkilenmeden görevlerini yapmaya devam eden gazetecilerin arkasında olduğumuzu bir kez daha duyuruyor, YÖK’ün gazetecilere yönelik hapis tehdidi içeren açıklamasını kınıyoruz.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar