ABD: PYD terör örgütü değil

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında Suriye’deki Kürt güçlerinin siyasi kanadı PYD’yi (Demokratik Birlik Partisi) terör örgütü olarak kabul etmediklerini söyledi.

“Türkiye ABD’nin Suriye’deki Kürtlere desteğini teröristlere destekle eş tutuyor. Bu durumu nasıl yönetiyorsunuz?” sorusunu yanıtlayan Kirby, “PYD’yi bir terör örgütü olarak görmüyoruz. Türkiye’nin bu yönde düşündüğünü biliyoruz ve bunu anlayışla karşılıyoruz. En yakın arkadaşlar dahi her konuda anlaşamaz” dedi.

Kirby, PYD’yi Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı mücadelede önemli bir ortak olarak gördüklerini de ifade etti.

‘Türkiye’yi anlıyoruz’
Suriye’deki Kürtlerin IŞİD’e karşı mücadelede en etkin güçlerden birisi olduğunu ifade eden Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, büyük ölçüde hava desteği olmak üzere Kürtleri destek verdiklerini, bu desteği sürdüreceklerini söyledi.

“Ancak bu durum Türkiye’nin çekincelerini konuşmak istemediğimiz anlamına gelmez” diyen Kirby, Türkiye’nin ABD’nin bir müttefiki olduğunu hatırlatarak temasların devam edeceğini vurguladı.
ABD’nin Suriye’deki Kürtlere yaptığı silah ve mühimmat yardımının PKK’ya verildiği ve Türkiye’de güvenlik güçlerine karşı kullanıldığı iddialarına da yanıt veren Kirby, “Bu iddialara dair somut bir delile ulaşmadık” dedi.

Konuyu incelediklerini de ifade eden Kirby, Suriye’deki Kürt güçlerine silahtan çok mühimmat yardımı yapıldığını belirtti ve “İddiaları ciddiye alıyoruz ve inceliyoruz. Eğer somut delillere ulaşırsak, gerekli adımları atarız” dedi.

Erdoğan tepki göstermişti

160207140633_turkish_president_erdogan_624x351_epa_nocredit

ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD karşıtı koalisyonm özel temsilcisi Brett McGurk’un Kobani ziyaretinin de gündeme geldiği toplantıda Kirby’e McGurk’un eskiden PKK üyesi olduğu belirtilen PYD sözcüsü Polat Can ile görüşmesi de soruldu.

McGurk’un Kobani’de PYD’yi temsil eden kişiyle kısa bir süre görüştüğünü ifade eden Kirby, “Kobani ziyaretinin amacı, kentin IŞİD’in elinden geri alınmasının yıldönümünü anmaktı” dedi.

Kirby, PYD sözcüsüyle görüşmenin önceden planlanmış uzun bir temas olmadığını da ifade etti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Obama’nın özel temsilcisi McGurk’un Kobani’ye giderek PYD’yle görüşmesine tepki göstermişti.

Erdoğan geçen hafta yaptığı bir konuşmada, “Cenevre temsilcilerinin olduğu dönemde PYD gelemiyor, o kalkıyor Kobani’ye gidiyor. Biz nasıl güveneceğiz. Ben miyim senin ortağın, yoksa Kobani’deki teröristler mi?” diye sormuştu.
bbc

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar