Altı yıl işe gitmeden maaş aldı, Spinoza okuduğunu söyledi

İspanya’da bir devlet memurunun en az 6 yıl boyunca işe gitmezken olay 20 yıllık hizmet plaketi verilmek istenince ortaya çıktı.

İspanya’nın Cadiz kentinde yerel yönetime ait su idaresinde çalışan Joaquin Garcia’nın devamsızlığı 20 yıl hizmet ödülüne layık görülmesinin ardından anlaşıldı. BBC Türkçe’de yer alan habere göre, 69 yaşındaki memura devamsızlık nedeniyle 27 bin euro para cezası verildi.

Cadiz kentinin belediye başkan yardımcısı Jorge Blas Fernandez, El Mundo gazetesine yaptığı açıklamada Garcia’nın belediye binasında bir ofisi olduğunu ancak memurun uzun yıllar işte görülmediğini söyledi.

“Biz su idaresinin onu denetlediğini düşünüyorduk ama durum böyle değilmiş” dedi.

Fernandez memurun devamsızlığı konusunda “20 yıllık hizmetini ödüllendirmek için plaket vermek istediğimizde öğrendik” diye konuştu.

Yıllık 37 bin euro tutarındaki maaşını almayı sürdüren ancak işe gitmeyen Garcia hakkında 2010 yılında dava açıldı.

Suçlamaları reddeden Garcia işe her gün gittiğini ancak yapacak hiçbir işi olmadığını savundu. Garcia bakmak zorunda olduğu bir ailesi bulunduğu ve başka iş bulmayacağını düşündüğü için durumu üstlerine bildirmediğini de ekledi. Garcia devamsızlık yaptığı yıllarda yoğun olarak felsefe okuduğunu ve “filozof Spinoza’nın eserleri üstünde uzman olduğunu” da savundu.

Garcia emekli olduğu için işinden atılmadı.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar