CHP’li gençler Cengiz Holding önünde eylem yaptı

CHP İstanbul Gençlik Kolları, Cerattepe’de yapılması planlanan madecilik faaliyetini protesto eden Artvinliler’e destek verdi.

Üsküdar Altunizade’de bulunan Cengiz Holding binasına gelen CHP İstanbul Gençlik Kolları üyesi yaklaşık 150 kişi slogan attı, ellerindeki afiş ve dövizleri binanın demir parmaklıklarına astı.

Eyleme CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel de destek verdi. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı bina önünde grup “Cerattepe geçilmez, Artvin halkı yenilmez” yazılı pankart açtı.

GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI: YALNIZ DEĞİLSİNİZ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gençlik Kolları Başkanı Kenan Otlu, yaptığı konuşmada “Buradan öncelikle Artvin halkına seslenmek istiyoruz. Yalnız değilsiniz, hepimiz yanınızdayız. Mücadelenize ses veriyoruz” dedi

1992’de ve 2002’de verilen ruhsatların 2008 yılında mahkeme kararıyla iptal edildiğini hatırlatan Otlu, “2009’da Danışytay kararıyla Cerattepe ve Genya dağında madencilik faaliyetlerinin yapılması tamamen yasadışı bırakıldı. Ancak sanki hiçbir hukuki karar yokmuş gibi, AK Parti hükümeti kendi yandaşlarına seçim sonrası rüşvetlerini bu dağda madencilik ruhsatı olarak verdi” dedi.
Otlu süreci şöyle özetledi:
“2012 yılında Cengiz Holding, yasadışı şekilde özelleştirmeyle yalnızca birkaç milyon dolara aldığı Eti Maden ile Cerattepe’de maden açma ruhsatı aldı. Tüm yasal süreci ve hukuki kararları hiçe sayarak 2015 yılında bir ÇED raporu hazırlandı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı jet hızıyla bu raporu onayladı.
Bu maden açılırsa Cerattepe ve Genya’da doğal yaşamın çok kısa sürede son bulacağını hepimiz biliyoruz. Üstelik bu madenin işletilebilmesi için kullanılacak olan siyanür tüm Artvin’in yaşam alanı vasfını yok edecek. Yani Artvin’den geriye evlerini bırakıp başkaşehirlere göç etmiş onbinler kalacak.”

“CENGİZ DAHA ZENGİN OLSUN DİYE…”
“Bu ülkenin vatandaşlarının geçmişi de geleceği de, yolsuzluk tapelerinde halka küfür ettiği sabitleşmiş Mehmet Cengiz’in daha da zengin olması için yok edilmek isteniyor” diyen Kenan Otlu, “Artık yeter. Halka küfür ettiniz. Halkın malını, kamuya ait şirketleri yandaşlarınıza peşkeş çektiniz. Yolsuzluğunuz ve hırsızlığınız bitmek bilmedi. Masum insanların canına kıydınız. Şimdi ise koca bir şehri tamamen yok etmeye çalışıyorsunuz.
Tüm adli ve idari makamları görevlerini yapmaya ve hiçbir kamu yararı gözetilmeden hukuk dışı yapılan bu doğa katlimana dur demeye davet ediyoruz. Bilinsin ki Artvin’in yok olmasına izin vermeyeceğiz. Bu davanın peşini bırakacak değiliz. Çünkü biz haklıyız ve kazanacağız!” diye konuştu.

CHP’Lİ VEKİL ADIGÜZEL: ARTVİN’İN EN DEĞERLİ DOĞASI KATLEDİLİYOR
Grup adına konuşan CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, “Biz daha iyi, daha umutlu ve hep birlikte yaşayacağımız günleri hak etmiyor muyuz? Ülkemizde artık ranta kurban edilecek alanlar kalmamış, İstanbul bitmiş. Artvin’in en değerli doğası bile katlediliyor. Niye; sadece birilerinin rant ilişkileri üzerinde. Arkadaşlar haykırıyor; ‘AK Parti’nin Cengiz’i.’ Evet, bütün ihaleleri nasıl alabiliyor Cengiz? Buradan sormak istiyorum. 3. Köprüde, havaalanında bütün ihaleleri devlet garantisiyle nasıl alabiliyor Cengiz. Bunların hepsi açıklanmalı. Bugün Artvin’de insanların yaşam hakkını gasp eden bu şirket orada yaşayan bir yaşlı annemizden daha mı değerli? Onun gözyaşlarından, o bölgeye hayatını vermiş halkımızın haklarından daha mı değerli? Bizler Cumhuriyet Halk Partili (CHP) gençler olarak güçlüyü haklı görmüyoruz. Bu zulme, yok saymaya, çevre katliamına karşı mücadelemizi Türkiye’nin her yerinde sürdürüyoruz” dedi.
Açıklamanın ardından grup, yanlarında getirdikleri siyah çelengi sloganlar eşliğinde Cengiz Holding binası önüne bıraktı.