DİSK Genel Başkanı’na ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ davası

DİSK Genel Başkanı Kani Beko’ya, Suruç Katliamı’na ilişkin yaptığı açıklama nedeniyle “Cumhurbaşkanı’na hakaret” davası açıldı. Açıklamayı haberleştiren Zaman gazetesine de 4 yıla kadar hapis isteniyor.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko ile Zaman Gazetesi eski Yazı İşleri Müdürü Harun Reşit Çümen hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 4 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

DHA’nın haberine göre, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı (DİSK) Kani Beko’nun Suruç Katliamı’na ilişkin yaptığı açıklama davaya konu oldu. Kani Beko ve açıklamayı haberleştiren Zaman Gazetesi’nin eski Yazıişleri Müdürü Harun Reşit Çümen hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili İdris Kurt tarafından hazırlanan iddianamede, DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun, Suruç’a gittiği, burada suça konu açıklamayı yaptığı, açıklamanın Zaman Gazetesi tarafından haberleştirildiği belirtildi.

Kani Beko’nun açıklamalarının açıkça Cumhurbaşkanına hakaret içermesine rağmen Zaman Gazetesi tarafından haberleştirildiği iddia edilen iddianamede, “Bu beyan ilgili eser sahibi tarafından onaylanıp paylaşıldığı, böylece beyan sahibinin de beyanı haberleştiren eser sahibinin de atılı suçu işledikleri” görüşüne yer verildi.

İddianamede hem Kani Beko’nun hem de Harun Reşit Çümen’in “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılamalarının yapılması istendi.
İddianamenin gönderildiği Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul ederek duruşma günü verdi.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar