88 yıl sonra atılan ilk adım: ABD Başkanı Obama Küba’da

ABD Başkanı Barack Obama, Küba Devlet Başkanı Raul Castro’yla görüşmek üzere Havana’ya gitti.

Bu sıradan bir temas değil, çünkü 88 yıldır ilk kez bir ABD Başkanı Küba’yı ziyaret ediyor.

Küba’yı en son ziyaret eden ABD Başkanı 1928 yılında Calvin Coolidge olmuştu. Obama’nın ziyaretinin amacıysa Amerika’nın 54 yıldır sürdürdüğü ekonomik ambargonun kalkması için Küba Devlet Başkanı Raul Castro’yu ekonomik ve demokratik reformlar konusunda ikna etmek. Ancak efsane lider Fidel Castro büyük ihtimalle ziyaret ajandasında yer alamayacak.

En önemli gündem: Ambargonun gevşetilmesi

Obama’nın eşi Michelle ile uçaktan inerek Küba topraklarına attığı ilk adım.

Küba dünya üzerinde merkezi sosyalist rejimle yönetilen az sayıda ülkeden biri. Bir yandan gelir adaleti, mutluluk ve sağlık hizmetleri konusunda dünyanın en gelişmiş ülkelerinden. Diğer yandan devam eden ambargo Küba yurttaşlarını ulaşabileceklerinden daha azı ile yaşamaya mecbur bırakıyor. Küba vatandaşları dünyanın en iyi sağlık hizmetine, ancak en kötü internet bağlantısına sahip. Ülkede hak ihlalleri ile ilgili de ciddi bir tartışma söz konusu.

Soğuk Savaş boyunca hayal dahi edilemeyen iki ülke arasındaki normalleşme süreci 2014 sonunda başlamış, geçtiğimiz yaz ABD on yıllar boyunca kapalı kalan Havana’daki elçiliğini yeniden açmıştı. Obama ve Castro, telekomünikasyon alanında işbirliğine de adım atmış, iki ülke arasında ilk kez tarifeli uçak seferleri başlamıştı.

Ambargo 1,1 trilyon dolara mal oldu

Amerikan Başkanı’nın uçağı Air Force One, Havana semalarında.

ABD Başkanı Küba’ya indikten hemen sonra attığı Tweet’te “Küba halkıyla buluşmayı ve onları dinlemeyi dört gözle bekliyorum” dedi.

ABD Başkanı’nı Havana’da Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez karşıladı. Obama’ya seyahatinde eşi Michelle Obama ve iki kızı da eşlik ediyor.

Dün havaalanından şehir merkezine gidişi ve eski Havana’da yaptığı gezinti boyunca halkın geniş ilgisine mazhar oldu.


Barack Obama eski Havana’da yaptığı gezinti sırasında…
Obama ve Raul Castro akşam yemeğinde bir araya geldikten sonra ortak bir basın toplantısı yapacaklar. Liderlerin iki ülke arasında başlaması hedeflenen ticari ilişkileri bu görüşmede konuşmaları bekleniyor.

BBC Türkçe’ye göre, ABD’nin 54 yıl önce Küba’ya uygulamaya başladığı ekonomik ambargo bugüne kadar Küba’ya 1,1 trilyon dolara mal oldu, ABD’ye ise yılda 1,2 milyar dolara mal oluyor. 1960’tan bu yana toplam 11 ABD Başkanı ve üç Küba Devlet Başkanı değişti.

Devrim Sarayı’nda bir ABD Başkanı

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, Obama’yı havaalanında karşıladı.

Obama ve Castro en önemli buluşmalarını Fidel Castro’nun uzun seneler ABD yaptırımlarına direndiği Devrim Sarayı’nda gerçekleştirecek.

Obama ülkesine karşı Küba’nın komünist ekonomisini daha ‘açık’ hale getirmeye ikna etmekle sorumlu.

Obama ekonomik düzendeki reformların gelecek ay yapılacak Komünist Parti kongresinde gündeme gelmesini hedefliyor ancak bu şüpheli. Obama Küba’da ifade ve örgütlenme özgürlüğüne dair görüşmelerde bulunacağına da söz verdi.

Cumhuriyetçileri de yanına almaya çalışıyor

Küba’da geçtiğimiz yaz açılan ABD elçiliği önünde ABD Başkanı’nın ulaşmasını bekleyen Kübalılar…

Küba ise 57 yıl önce gerçekleşen devrimin ideallerinden kopmadıklarını ve ilişkilerin normalleşmesi için ABD’nin ekonomik ambargoya bir son vererek Guantanamo körfezindeki askeri üssü terk etmesi gerektiğini savunuyor.

Obama daha önce ambargonun kaldırılmasını Kongre gündemine getirdi ancak öneri Cumhuriyetçi oylarıyla reddedildi. Şimdi Küba gezisine hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi yetkililer eşlik ediyor ve Obama konunun 8 Kasım’daki seçimlerden sonra çözülmesini umuyor.

Obama ve Castro son olarak geçen Nisan ayında Panama’da yapılan bölgesel zirvede yarım saatlik bir görüşme yaptı. İkili Eylül ayında yapılan Birleşmiş Milletler zirvesinde de bir araya geldi.

Beyazlı Kadınlar’ı dinleyecek

Obama’yı Küba’nın efsanevi lideri Che Gueavara ile özdeşleşmiş kızıl yıldızlı kasketle tasvir eden tişörtler Küba’da çok popüler.

Obama’nın ziyareti sırasında Havana’da bazı protesto gösterileri de yaşandı. Küba’da tutuklu siyasi mahkumların serbest bırakılmasını talep eden gruplara polis müdahale etti ve gözaltına alınanlar oldu. Müdahale sırasında, adlarını giydikleri beyaz elbiselerden alan ve siyasi mahkumların eşlerinden oluşan Ladies in White (Beyazlı Kadınlar) grubunun bazı üyeleri de gözaltına alındı.

Beyaz Saray Obama’nın Küba’daki dinleyeceği muhalif gruplar arasında Beyazlı Kadınlar’ın da olduğunu açıkladı.

Obama Salı günü Küba televizyonundan halka seslenecek ve aynı gün bir de beysbol maçı izleyecek.