Brüksel’de terör saldırıları; en az 34 kişi hayatını kaybetti, 130 yaralı!

Belçika’nın başkentindeki saldırıyı IŞİD üstlendi

Belçika’nın başkenti Brüksel’de ikisi Zaventem Havalimanı’nda, biri Avrupa Birliği kurumlarının binalarının yakınındaki metro istasyonunda üç patlama meydana geldi. Belçikalı yetkililer terör saldırılarında en az 34 kişinin hayatını kaybettiğini, onlarca kişinin de yaralandığını duyurdu. Russia Today, saldırıyı IŞİD’in üstlendiği iddiasını duyurdu. Savcı, havalimanındaki patlamanın nedeninin intihar saldırısı olduğunu söyledi. Saldırı öncesinde, Arapça bağıran saldırganların yolculara ateş açtığı öğrenildi. Savcı, havalimanında patlamamış bir intihar yeleği bulunduğunu söyledi. Metrodaki patlamanın vagonun içinde gerçekleştiği öğrenildi. Bu arada CNN Türk, bir Türk vatandaşının da ağır yaralanarak hastaneye kaldırıldığı iddiasına yer verdi.

Patlamanın ardından havalimanına inecek uçaklar başka havalimanlarına yönlendiriliyor. Kentteki toplu taşıma sistemi ve müzeler kapatılmış durumda. Patlamaların ardından Belçika’da terör alarmı, en yüksek seviye olan 4’e yükseltildi. Patlama nedeniyle kasım ayındaki terör saldırılarında 130 kişinin hayatını kaybettiği Fransa’da da terör alarmı verildi.

İlk iki patlama, Zaventem Havalimanı’nda saat 08:00 sularında meydana geldi. Havalimanındaki patlamanın yankıları sürerken, şehir merkezinde Avrupa Birliği binalarına yakın Maalbeek metro istasyonunda da bir patlama meydana geldi.

Havalimanındaki patlamalardan birinin apronda, birinin de terminal binası içinde American Airlines’a ait check in bölgesinde gerçekleştiği öğrenildi. Patlama sonrası havalimanının tahliyesine başlandı. Tüm uçuşların iptal edildiği öğrenilirken, bölgeye yapılan tren seferleri de durduruldu. Havalimanı binasının dış camlarının tamamen kırıldığı, tavanında kısmi çökme meydana geldiği ifade ediliyor. Patlamanın ardından havalimanı karşısında bulunan otel, sahra hastanesine çevrildi. Yaralıların tedavisi burada yapılıyor. Brüksel Valisi de patlamanın bir terör saldırısı olabileceğini açıkladı. Belçika basınında yer alan haberlere göre, patlama öncesi silah ve Arapça bağrışma seslerinin duyulduğu belirtildi.

20160322130702_8fcdf81d-a23d-4624-9155-017f9d4cb063

bruksel_781216318

Patlamaların yaşandığı sırada bir Türk Hava Yolları uçağı da uçuşa hazırlanıyordu. Patlama sonrası bu sefer iptal edildi.

Patlama, 13 Kasım 2015’te 132 kişinin hayatını kaybettiği Paris saldırısını gerçekleştiren grubun liderliğini yapan IŞİD militanı Salih Abdeslam’ın yakalanmasından 4 gün sonra sonrasında gerçekleşti.

35

 

AB kurumları kapatıldı

Patlamanın ardından tüm Avrupa Komisyonu binasının çalışanlaı binaya kapatıldı. AB çalışanlarına evlerinde kalmaları, işlerine giden çalışanların bulundukları binada kalmaları talimatı verildi.

20160322112105_45c245ce-90c1-4826-aef1-4eeb6dc4e947

Belçika Başbakanı:
Korktuğumuz başımıza geldi

Belçika Başbakanı Charles Michel, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, “Korktuğumuz başımıza geldi, yeni saldırıların meydana gelmesinden korkuyoruz” dedi. Çok sayıda ölü ve yaralının olduğunu belirten Michel, “Trajik bir durumlar karşı karşıyayız. Sükunetimizi korumalı ve dayanışma içinde olmalıyız” ifadelerini kullandı.

Russia Today: IŞİD üstlendi

Rus devlet televizyonu Russia Today, Belçika’daki terör saldırısını IŞİD’in üstlendiği iddiasını duyurdu. Saldırıların, 13 Kasım 2015’te 132 kişinin hayatını kaybettiği Paris saldırısını gerçekleştiren grubun liderliğini yapan IŞİD militanı Salih Abdeslam’ın yakalanmasından 4 gün sonra sonrasında gerçekleşmesi dikkat çekti.

Havalimanında patlamamış intihar yeleği

Öte yandan soruşturmayı yürüten savcı, havalimanında patlamamış bir intihar yeleği bulunduğunu söyledi.

20160322095649_bruksel2

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar