Davutoğlu Brüksel ve İstanbul’daki saldırıları ‘Çanakkale ruhu’yla lanetledi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, sabah saatlerinde Brüksel’de meydana gelen terör saldırısını lanetlerken, konuyu İstiklal Caddesi’nde hayatını kaybeden İsrailli turistlere getirip, “Bu şehitlerimiz artık Çanakkale haftasında Çanakkale ruhuyla anılacaklardır” diye konuştu.

Davutoğlu, Meclis’te partisinin grup toplantısındaki konuşmasına Belçika’nın başkenti Brüksel’deki terör saldırılarını lanetleyerek başladı.

Konuşması boyunca sık sık sesini yükselten ve güçlü tezahüratlar eşliğinde Çanakkale şehitlerini anan Davutoğlu, “Devlet olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Birçok terör örgütü koordineli bir şekilde ülkemizi hedef alıyor. Hepsi aynı hedef için hareket ediyor. Burada bir kez daha ölen yabancı uyruklu sivillerin ailelerine ve ülkelerine taziye mesajlarımı iletiyorum. Bu şehitlerimiz artık Çanakkale haftasında Çanakkale ruhuyla anılacaklardır” dedi.

Medya, akademisyenler yine hedefte

Saldırganlara “Korkmadık, korkmayacağız. Yılmadık, yılmayacağız. Allah şahit olsun, nereden talimat alıyorlarsa alsınlar. Sizler bu milletin iradesini sarsamayacaksınız” diye seslenen Davutoğlu, ‘sözde barış havarileri’ olarak nitelediği Barış İçin Akademisyenler ve medya mensupları için de “Neredesiniz, ey aydınlar, akademisyenler? Neden PKK’yı lanetleyen bir bildiri yayımlamıyorsunuz? Milletimizden, milletimizle yürüyen akademisyenlerden, aydınlardan güç alıyoruz. Maalesef Türkiye’de bu terör olayları esnasında habercilik dışında faaliyetlerle ülkeyi karamsarlığa sevk etmek isteyen bazı medya çevreleri de var. Bırakın terör örgütlerini eleştirmeyi, terör örgütlerini yer yer överler. Belçika’da, Fransa’da bir terör saldırısı olduğunda hemen medya savunmaya geçer ama Türkiye’de olunca susarlar” diye konuştu.

Davutoğlu’nun favori muhalefeti MHP

Davutoğlu, terörle mücadelede muhalefete de görev düştüğünü savunarak, HDP değil ama CHP’nin durumuna şaşırdığını söyledi ve CHP seçmenini ‘yeniden düşünmeye’ davet etti.

Kılıçdaroğlu’nu eleştirirken MHP lideri Devlet Bahçeli’yi tebrik eden Davutoğlu, “İşte bizim görmek istediğimiz muhalefet bu” dedi.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar