Erdoğan bugün ABD’ye gidiyor: Programda neler var?

Erdoğan bugün ABD’ye gidiyor. Obama’yla görüşüp görüşmeyeceği hala bilinmeyen Erdoğan, perşembe sabahı Biden’le görüşecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD gezisi bugün başlıyor. Reza Sarraf’ın ABD’de tutuklanması sonrası Erdoğan’ın yapacağı ABD ziyareti dikkatleri üstüne çekmiş durumda.

4. Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılmak üzere bugün ABD’ye giden Erdoğan’ın 5 günlük programı bulunuyor. Erdoğan’ın Obama’yla görüşüp görüşmeyeceği hala netlik kazanmadı.

Erdoğan perşembe sabahı ABD Başkan Yardımcısı Joseph Biden ile bir araya gelecek. 1 saat sürmesi planlanan görüşme Erdoğan’ın kaldığı otel olan St. Regis Otel’de yapılacak. Ana gündemlerin ise “terör ve terörle mücadele” olacağı belirtilirken Suriye de gündeme alınacak

Erdoğan perşembe akşamı ise Beyaz Saray’a gidecek. ABD Başkanı Obama zirveye katılan liderlere Beyaz Saray’da yemek verecek. Yemek şimdilik 2 saat planlandı. Erdoğan zirvenin yapıldığı mekanda ise Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ve Pakistan Başbakanı Nawaz Şerif ile bir araya gelecek.

FİDAN DA HEYETTE

Erdoğan’ın heyetinde dikkat çekici isim ise MİT Müsteşarı Hakan Fidan oldu. Erdoğan, son istihbaratları ve bölgeden gelen bilgileri de liderlere anlatacak. Fidan’ın da görüşmeler yapacağı belirtiliyor.

Bazı düşünce kuruluşu temsilcileri ile yemek yiyecek olan Erdoğan, Musevi kuruluşlarının temsilcileriyle de bir araya gelecek.

Andrew Mellon Auditorium’a da gidecek olan Erdoğan, Brookings Enstitüsü’nde “Küresel Sınamalar ve Türkiye’nin 2023 Hedefleri” temalı konuşma yapacak. Washington’daki ABD’li “kanaat önderleri” ile de akşam yemeğinde bir araya gelecek olan Erdoğan, Maryland’da Türk Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi’nin açılışını yapacak.

Erdoğan’ın ABD Müslüman toplumu temsilcileri ile görüşmesi, Washington çevresindeki üniversitelerden bir grup Müslüman öğrenci ile bir araya gelmesi de bekleniyor.

Erdoğan patronlarla da bir araya gelerek Türkiye’deki ekonomik gelişmeleri tek tek anlatacak ve Türkiye’de yatırıma çağıracak.