Af Örgütü: 2015’te idam cezalarında son 25 yılın rekoru kırıldı

Uluslararası Af Örgütü, geçen yıl dünya genelinde toplam 1634 kişinin idam edildiğini, infazların yüzde 90’ının İran, Pakistan ve Suudi Arabistan’da gerçekleştiğini açıkladı.

Londra merkezli insan hakları kuruluşunun raporunda 2015’te idam edilenlerin sayısının 2014’e kıyasla 573 kişi daha fazla olduğu, bunun da yıllık bazda yüzde 54’lük artışa tekabül ettiği belirtiliyor. Bu haliyle 2015 dünya çapında en çok idam cezasının infaz edildiği yıl oldu.

Suudi Arabistan’da idam infazları 2015’te yüzde 76 artarak 158’e çıkarken, İran’daki artış yüzde 31 oldu ve 977 kişi idam edildi. Af Örgütü, geçen yıl Pakistan’da gerçekleşen 326 idamın ülke için bir rekor olduğunu da vurguluyor. Hem İran’da hem de Pakistan’da 18 yaş altı çocukların idam edildiği yönünde bilgiler aldıklarını söyleyen Af Örgütü, başka ülkelerde de idam cezasıyla karşı karşıya çocuklar olduğu uyarısını yapıyor.

Çin’de idamların sayısı bilinmiyor

Bütün bu verilere Çin’de gerçekleştirilen idamlar dahil değil, çünkü Çin’de idam cezası devlet sırrı olarak kabul ediliyor ve idam edilenlere dair bilgiler paylaşılmıyor. Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty, Çin’deki senelik idam cezası infazının binin üzerinde olduğunu tahmin ettiklerini ifade ederek, yönetimin idam cezası verilen suçların kapsamını daraltma yönünde attığı adımları da ‘ümit verici’ olarak yorumladı.

ABD’de ise geçen yıl neredeyse yarısı Teksas eyaletinde olmak üzere toplam 28 kişi idam edildi. Missouri’de altı, Georgia’da beş, Florida’da iki ve Oklahoma ile Virginia’da da birer kişinin idam kararı infaz edildi. Af Örgütünün dikkat çektiği bir başka konu da, ABD’de idam edilenlerin yüzde 60’ının Latin kökenli ya da siyah olması.

Rapor da olumlu veriler de vardı. Buna göre geçtiğimiz yıl dört ülkede idam cezası uygulaması kaldırıldı: Kongo, Fiji, Madagaskar ve Surinam. 2015 sonu itibarıyla idam cezasını kaldırmış olan ülkelerin sayısı 102’ye çıkmış durumda. Türkiye’de 1984’ten beri fiilen ve 2004’ten beri hukuken ölüm cezası uygulanmıyor.