Davutoğlu: Vaadlerimizin yüzde 100’ünü gerçekleştirdik

Reform Toplantısı’nda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, “3 aylık vaadlerimizin yüzde 100’ünü gerçekleştirmiş olarak huzurunuzdayım” dedi.


Başbakan Ahmet Davutoğlu, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Reform Toplantısı’nda konuşuyor.

Davutoğlu’nun konuşması özetle şöyle:

3 aylık ve 6 aylık hedeflerimizi açıkça milletimizle paylaştık. Bugün itibariyle, 3 aylık vaadlerimizin yüzde 100’ünü gerçekleştirmiş olarak huzurunuzdayım. Reformlarımızın ise yüzde 70’ini gerçekleştirmiş bulunuyoruz.

‘İCRAAT BİZE, HAKARET ONLARA’

İcraat bize düşer hakaret onlara düşer. Ümit ederim Anamuhalefet lideri de bu tavsiyelerimizi dikkate alır ve icraatleriyle gündeme gelir, hakaretleriyle değil.Hükümet olar ortaya koyduğumuz plana harfi harfine uyarak yolumuza devam ediyoruz. Bize sığınan insanlara gönlümüzü açmış bütün imkanlarımızı seferber etmiş durumdayız.

Ateş çemberi içerisinde gece gündüz milletimizin güvenliğini sağlamak için çalışırken bir taraftan da sözlerimizi tutup reformlarımızı gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Şükürler olsun ki bugün itibari ile milletimize verip de tutumadığımız bir söz yok. Hatta bazı vaadlerimizi söz verdiğimiz zamandan çok önce gerçekleştirdik. Reformlarda da istediğimiz şekilde ilerleme kaydeder durumdayız.

Toplumun her kesimin refah içerisinde yaşadığı başı dik insanların Türkiye’sini kuruyoruz Allah’ın izniyle. Birinci nesil reformlarla kapasitesini en iyi kullanan ülkeler arasına soktuk.

Gece gündüz durmadan yorulmadan insanımızın refah ve huzuru için çalıştık. 2015 yılında yüzde 4 büyüdük. Küresel ekonominin toparlanmadığı bir ortamda Türkiye ekonmisi Ak Parti ile doğru yönde doğru istikamette büyüyor. Yüzde 4 lük büyüme ile Çin ve Hindistan hariç bütün gelişmekte olan ülkeler arasında ciddi bir ivme kazandık.

İki genel seçime, jeopolitik risklere, dış daralmaya rağmen Türkiye ekonomisi AK Parti’nin erdemli siyasetiyle büyüyor. Yüzde 4’lük büyümeyle, Çin ve Hindistan hariç gelişmekte olan ülkelerin iki katından fazla büyüdük. Büyüdük ve büyürken insanımızın ekmeğini büyüttük. OECD ülkeleri içinde ABD’den sonra en fazla istihdam sağlayan ülke olduk. Ekonomik göstergelerdeki olumlu görünüm 2016’da devam etti.

‘TUTAMAYACAĞIMIZ SÖZÜ VERMEDİK’

Biz tutamayacağımız sözleri vermedik, söz verdik mi gereğini yaptık. Biz söz verip de unutanlardan, bahaneler üretenlerden olmadık. 14 yıllık başarılarımızın ardında ahde vefa, söze sadakat yatmaktadır. İnsanımız AK Parti iktidarına güveniyor, vaadin yerine geleceğini biliyor. Bin kere düşünürüz, bir kere söyleriz. Bir kere söyledik mi de, gereğini yaparız. Verdiğimiz her sözün takipçisi biz oluruz.