Akıllı Kimlik Kartı Ne Zaman Geliyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilen, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK) Toplantısında alınan karar uyarınca Akıllı Kimlik Kartı, hayatın her alanında kullanılacak.

Erdoğan, ”Bilim, teknoloji ve yenilik alanında gerçekleştirdiğimiz atılım, yakaladığımız ivme, diğer ülkeler tarafından da dikkatle ve gıptayla takip ediliyor.” dedi.

DAĞITIM BU YIL BAŞLAYACAK, 2015’TE BİTECEK

TRT’nin haberine göre katma değeri yüksek proje üretme kararı doğrultusunda geliştirilen Akıllı Kimlik Kartı Projesi’nin tamamlandığını, yerli çip ve milli yazılıma sahip bu kartların, hayatın her alanında kullanılacağını ifade eden Erdoğan, ”Sağlık hizmetlerinden sosyal güvenliğe, ulaşımdan alışverişe kadar hayatın her alanında büyük kolaylıklar sağlayacak bu kartların dağıtımına bu yıl başlıyoruz. Hedefimiz 2015 yılı sonuna kadar bütün vatandaşlarımızın akıllı kimlik kartlarına sahip olmalarını sağlamaktır.” şeklinde konuştu.

SAVUNMA SANAYİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin savunma sanayine verdiği önemin çatışma arzusundan veya saldırgan niyetlerden kaynaklanmadığını, çalışmaların bölgede ve dünyada barışı, huzuru, istikrarı koruma konusundaki kararlılığın sonucu olduğunu belirtti.

Erdoğan, ”Caydırıcı bir güçle desteklenmeyen yumuşak güç iddiası sadece söylemde kalır.” dedi.

Başbakan Erdoğan, yürütülen projelerin kurumlar arası entegrasyonu konusunda hassasiyet gösteren yetkililere teşekkür etti ve Türkiye’de bilim, teknoloji ve yenilik alanlarındaki gelişmelerin Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun kararlarına dayandığını, Kurul’un yaptığı işin sadece bir toplantı değil, toplantıdan daha fazlası olduğunu kaydetti.

”Burası ülkemizin geleceğine doğrudan etki eden, kritik kararların alındığı bir platformdur” diyen Erdoğan, güncel gelişmeler ve kamuoyu gündemi ne kadar yoğun olursa olsun bilim ve teknolojiyi kendi gündemlerinin daima üst sıralarında değerlendirdiklerini ve bunun böyle devam edeceğini ifade etti.

Kurulun çalışmalarının 2023 hedefleri için hayati önem taşıdığını vurgulayan Erdoğan, Türkiye’nin geçen 10 yılda her alanda büyüdüğüne, geliştiğine, bölgesinde ve dünyada iddia sahibi bir ülke haline geldiğine işaret etti.

TÜRK MODELİ

Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

”Bilim, teknoloji ve yenilik alanında gerçekleştirdiğimiz atılım, yakaladığımız ivme diğer ülkeler tarafından da dikkatle ve gıptayla takip ediliyor. Artık bilim ve teknoloji alanında bir Türkiye modelinden söz ediliyor. Bununla birlikte kritik bir aşamada olduğumuzu biliyoruz. Gelişme sürecinin bu aşamasında dikkatli, kararlı ve sabırlı olmak durumundayız. Aksi takdirde geçmişte pek çok örneğine rastladığımız şekilde bir anda kendimizi yarışın en gerisinde bulabiliriz. Motivasyonumuzu ve hızımızı koruyarak bütün dikkatimizle hedeflerimize odaklanmalıyız. Ar-Ge’ye ve eğitime önem vererek bilgi ekonomisine geçerek kulvar değiştirmeli, orta sınıftan üst lige çıkmalıyız. Genç ve dinamik nüfusumuz eğer doğru değerlendirebilirsek her alanda olduğu gibi bu konuda da en büyük avantajımızdır. Türkiye’yi bilginin ve bilimin temelleri üzerinde yükseltme mücadelemizde gençlerimiz başta olmak üzere herkesin, her kesimin desteğini bekliyoruz.”

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar