CHP’den Deniz Feneri Açıklaması

Almanya’daki Deniz Feneri e.V. bağlantılı soruşturma sonucunda 20 sanık hakkında açılan Deniz Feneri davasının görüşülmesine İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, İl Başkan Yardımcıları, CHP Milletvekilleri Kadir Gökmen Öğüt, İlhan Cihaner, Mahmut Tanal, Aykut Erdoğdu, ilçe başkanları ve çok sayıda partili davayı izledi. Duruşma öncesinde CHP’liler, adliye önünde toplanarak “Deniz Feneri davasını söndürtmeyeceğiz” yazılı pankart açarak basın açıklaması yaptı.

CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Deniz Feneri davasının Alman yargısı tarafından yüzyılın yolsuzluğu denilen bir dava olduğunu belirterek, “Bu davanın peşini bırakmayacağız. Her duruşmada burada olacağız. Vatandaşın iyi niyetle vermiş olduğu yardımları çarçur eden, onları yolsuzluk batağına batıranları iki elimizin yakasında olduğunu göstermek için burada olacağız” dedi.

Bu sırada davayı izlemeye gelenler tarafından “Hırsızlar halka hesap verecek” sloganlarının yükselmesi üzerine CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, “Hiç şüpheniz olmasın. Bir gün hırsızlar mutlaka hesap verecek” dedi. Tezcan, Deniz Feneri olayının inançların örgüt eliyle istismar edilmesi olduğunu savunarak, “Deniz Feneri olayı yüzyılın yolsuzluğudur. Ama aynı zamanda ‘bir yolsuzluğun üzeri nasıl örtülür’ diye bir soru sorduğunuzda bu konuda yüzyılın maharetinin sergilendiği bir başka olaydır. İnsanların inançları kullanılarak örgüt eliyle insanların bağış yapma istekleri istismar edilmiştir” diye konuştu.

Olması gereken sanıkların hepsinin bu davada bulunmadığını belirten Tezcan, “Bu davanın sanıkları sadece bugün mahkemeye çıkarılanlar değildir. Alman mahkemesi işin gidebildiği noktaya kadar götürürken yargılamayı bir şey söyledi, ‘Bu işin asli failleri burada değil, Türkiye’dedir dedi’. Bu davayı namusuyla soruşturan hukukçular savcılar olmadık baskılarla karşı karşıya kalıp sanık durumuna düşürülerek görevden el çektirildiler. Bu davayı yolsuzluğun üzerinin örtülmesi davası haline getirmeyeceğiz” dedi.

Bülent Tezcan, davanın üstünün örtüldüğünü de ifade ederek, “Ama bunu büyük bir cesaretle söylüyoruz. Başından beri bu davaya, soruşturmaya sahip çıkan yurtseverler, milletvekilleri, aydınlar ve Türk halkı bu yolsuzluğun arkasını bırakmayacak” ifadelerini kullandı.

CHP’liler daha sonra topluca adliyeye girerek davayı izledi.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar