Davutoğlu ‘yüzde 100 başkanlık’ istedi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AKP içinde yeni anayasa yazımıyla görevlendirilen komisyonun üyelerine, “Hedefimiz yüzde 100 başkanlık olmalı” dedi.

AKP’li yöneticiler ve hukukçular arasında ‘başkanlık sistemi’nin yanısıra partili cumhurbaşkanlığı ve yarı başkanlık seçeneklerininin de değerlendirildiği biliniyor. Son olarak Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, muhalefet partilerinin başkanlık sistemine itirazlarının ardından Türkiye’nin yarı başkanlık modelini uygulayan Fransa’ya yakın olduğunu belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ise diğer seçenekleri dışlamamakla birlikte ‘yetki karmaşasına yol açılmaması’ gerekçesiyle başkanlığı tercih ettiği sır değil.

‘Yüzde 100 başkanlık’

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre haberine göre Davutoğlu 12 kişilik anayasa komisyonu üyelerinin yanısıra bakanlar, danışmanlar ve hukukçularının da katıldığı iki toplantıda ‘başkanlık’tan yana koydu. Haberde Davutoğlu’na atfen şu ifadelere yer verildi: “Bizim hedefimiz yüzde 100 başkanlık sistemi olmalı. Tartışmaları bu başlık altında yürütmeliyiz.”

Başbakan, geçen ayın sonunda da, partisinin yetkili kurullarında ‘yeni anayasa’ya yönelik her türlü planlamanın yapıldığını belirterek şöyle demişti: “İnşallah önümüzdeki bir ay içinde bütün bu yazım çalışmalarını tamamlamayı planlıyoruz. Başkanlık sistemini benimseyen bir anayasa için her türlü adımı atacağız.”

Hürriyet’in haberinde Davutoğlu’nun bazı partililerin muhalefet partilerinin desteğini sağlamak amacıyla partili cumhurbaşkanlığı ve yarı başkanlık seçeneklerinin de tartışılabileceğini söylemesi üzerine, “Şimdiden bu konuları konuşmayalım” dediği de belirtildi.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar