Slovakya’da ‘ayı tehlikesi’ nedeniyle olağanüstü hal

Doğu Slovakya’nın Macaristan’la da sınır olan Tatra bölgesinde, kış uykusundan uyanan ayıların sayısının artması ve ayıların halkı tehdit etmeye başlaması nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi.

Slovakya’nın Tatra bölgesinde kış uykusundan uyanan ayıların sayısının artması nedeniyle alarma geçildi.

Bölgedeki belediyeler afiş ve bildirilerle halkı akşamları yarı karanlık sokaklardan, ıssız bölgelerden ve çöp konteynerlerinden uzak durmaya çağırıyor.

Okullarda ve çocuk yuvalarında ayı tehlikesine karşı neler yapılabileceği üzerine çocuklara dersler veriliyor ve gruplar halinde sokakta dolaşmaları tavsiye ediliyor.

Ormanlardaki ayıların sayısının geleneksel olarak bir hayli çokolduğu Slovakya bu yıl özellikle riskli.
Çünkü uzmanlar sayıları geçen yıllara göre daha da artan ve kış uykusundan uyanan aç ayıların yerleşim yerlerine inmeye başladıklarını ve çöp kutularını karıştırarak yiyecek aradıklarını söylüyor, insanları uyarıyorlar.

‘AYI DEVRİYELERİ’

Bazı köylerde ayıların köpeklere saldırdıkları ve ev hayvanlarını yakalamaya çalıştıkları da gelen haberler arasında.

Parameter adlı Slovak gazetesi, kriz masasının ormana yakın bazı evlerden üst üste beş kez bahçeye giren ayılar için yardım telefonları aldığını da vurguluyor.
Slovakya’da ayılar korunuyor, yani ayıların avlanması yasak. “Ayı saldırılarına” karşı halkı korumak için köylerde “ayı devriyeleri” organize ediliyor.

Ancak devriyelerin ayıları vurmalarına izin yok. Devriyeler sadece ayıları korkutup kaçırmayı sağlamaya çalışıyorlar.

Hükümet ancak en son çare olarak ayıların vurulmasına izin veriyor. Bu izin de yerel düzeyde değil, ilgili bakanlık dairesinden alınabiliyor.